Достапни линкови

Техеран: Иран нема да се одкаже од активностите за збогатување на ураниум


Иран повори дека нема да се откаже од активностите за збогатуавње ураниум. Портпаролот на минситерството за надворешни работи Хамид Реза Асефи во Техеран изјави дека Европската Унија мора да препознава, како што рече, кои се правата на Иран. Претходно Британија, Франција и Германија понудија пакет од иницијативи за Техеран што содржеа и понуди за софистицирана нуклеарна технологија, со цел таа земја да се откаже од збогатувањето на ураниум.
XS
SM
MD
LG