Достапни линкови

Чеченија: 10 години од смртта на Дудаев


Денеска се одбележуваат 10 години од смртта на Џохар Дудаев првиот претседател на самопрогласената Независна Република Чеченија. Дудаев беше убиен од руски ракетен напад во селото Гекчи Чу кога по сателитски телефон договараше мировни разговори со познат руски медијатор.
XS
SM
MD
LG