Достапни линкови

Лондон: Хамас подготвен да разговара за концептот две држави


Шефот на палестинската дипломатија Махмуд ал Захар изјави дека Хамас бил подготвен да разговара за концептот две држави како решение на конфликтот со израелците. Во интервју за британскиот весник Тајмс тој посочува дека би сакал од меѓународната заедница разјаснување на идејата за постоење на две одвоени држави Израел и Палестина. Захар и со најавата дека солуцијата на ова прашање би можело да се побара на палестински референдум.
XS
SM
MD
LG