Достапни линкови

Ерусалим: Изреал ќе ги одбележи израелските граници


Вршителот на должноста премиер на Изарел Ехуд Олмерт денеска за едно израелко радио изјави дека тие ке ги одбележат израелските граници во соработка со мегународната заедница и како што рече без неопходни консултации со Палестинците. Олмерт додаде дека овој потег би следувал веднаш по изборите кои се закажани за во вторник. Израел ги прекина дипломастките преговори со Палестина откако во Јануари победи милитантното движење Хамас кое одбива да се откаже од насилтвото и да ја призна евејската држава.
XS
SM
MD
LG