Достапни линкови

Приштина: Косовскиот парламент бира претседател


Косовскиот парламент на денешната седница треба да го избере новиот претседател на Косово. Единствен кандидат е генералниот секретар на Демократскиот сојуз на Косово, Фатмир Сејдиу. Меѓународната заедница ги повика косовските власти да го забрзаат изборот на новиот претседател, по смртта на Ибрахим Ругова, со цел да не дојде до застој во агендата за преговори за идниот статус.
XS
SM
MD
LG