Достапни линкови

Вилнус: Состанок на НАТО посветен на Украина


Во Литванскиот главен град Вилнус се одржува состанок на НАТО посветен на обидите на Украина да ја модернизира својата армија. Тоа е клучениот услов што треба да го исполни Киев доколку сакада да и се придрижу на Алијансата. Отворајќи го состанокот, генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Схефер повтори дека вратата за прием на нови членки останува отворена и оти патот на Украина зависи од нејзините политички и воени реформи.
XS
SM
MD
LG