Достапни линкови

Стокхолм: Референдум за еврото


Во Шведска денеска започна референдумот на кој граганите треба да се изјасни дали се за приклучување на шведската круна кон заедничката европска валута-еврото.Гласањето се остварува додека продолжува истрагата по убиецот на министерката за надворешни работи Ана Линд која беше голем подржувач за влез на нејзината земја во евро зоната.На референдумот би требало да се изјаснатаоколу 7,1 милиони жители на Шведска.
XS
SM
MD
LG