Достапни линкови

Пекинг: Завршија преговорите за севернокорејската нуклеарна програма


Претставниците на Северна Кореја, Јапонија, Русија, Кина, Соединетите држави и Јужна Кореја ги завршија преговорите во Пекинг за северно-корејската нуклеарна програма со договор повторно да се состанат во наредните два месеца. Кинеската влада соопшти дека разговорите биле отворени, а северно-корејската новинска агенција јави дека Соединетите Држави ги довеле во прашање натамошните преговори, одбивајки да ја сменат својата позиција, според која Пјонг Јанг треба веднаш да ја прекине нуклеарната програма.
XS
SM
MD
LG