Достапни линкови

Баиџи: Пожар во нафтена рафинерија


Во нафтената рафинерија Баиџи 200 километри северно од Багдад избувна пожар по експлозијата во текот на ноќта, јави франс прес. Баиџи е дел од таканаречениот Сунитски триангл од каде што доаѓаше најголемата подршка на Садам Хусеин. Американските тимови кои го истражуваат оружјето за масовно уништување во Ирак инаку соопштија дека пронашле неколку борбени авиони на ирачките воздушни сили од советско време закопани во пустинскиот песок.
XS
SM
MD
LG