Достапни линкови

Газа: Израел им ја предаде контролата на поголем дел од автопатот на Палестинците


Израел денеска на Палестинците им ја предаде контролата врз поголемиот дел од автопатот во Појасот Газа, како дел од мировниот план, а палестинците ветија дека ќе ги спречат нападите против израелците. Белата Куќа оцени дека примирјето што го објавија палестинските организации Фатах, Хамас и исламски Џихад е чекор во добар правец за мир на Блискиот Исток, но оти останува потребата да се расформираат терористичките структури.
XS
SM
MD
LG