Достапни линкови

Лондон: Британската влада бара поддршка од парламентот за војната против Ирак


Британската влада ке побара од пратениците да го поддржат учеството на Велика Британија во војната против Ирак, ако воената интервенција биде потребна, изјави шефот на британската дипломатија Џек Строу. Поради упорното одбивање на ирачкиот претседател Садам Хусеин да одговори на барањата на Обединетите нации и поради неспособноста на Советот за безбедност да усвои нова резоулуција, рече Строу, британската влада одлучи да побара од Долниот дом да го поддржи учеството на Велика Британија во воена операција ако е потребна.
XS
SM
MD
LG