Достапни линкови

Москва: Ден на уставот


Русија денеска го одбележува денот на уставот што е државен празник во земјата. Уставот со кој се воспоставуваат човеkовите права и слободи на граѓаните на оваа земја беше одобрен на референдум кој се одржа во 1993. Од неговото усвојување тој не е менуван со ниту еден амнадман.
XS
SM
MD
LG