Достапни линкови

Белград: Претседателски избори


Граѓаните на Србија денеска повторно гласаат за претседател на државата. Кандидати за претседател се Воислав Коштуница актуелен претседател и лидер на Демократската партија, Воислав Шешељ лидер на Српската радикална партија и Борис Пелевиќ лидер на партијата за српско единство. Првиот обид да се избере претседател беше неуспешен бидејќи на изборите кои се одржаа на 13 октомври не излегоа повеќе 50 проценти од гласачите.
XS
SM
MD
LG