Достапни линкови

Њујорк: Секоја пречка од Ирак ќе претставува нарушување на договореното


Шефот на инспекторскиот тим на Обединетите нации за оружје Ханс Бликс изјави дека секој обид на Ирак да го одложи пристапот на инспекторите до одбраните постројки ќе значи нарушување на договореното. Тој најави дека в понеделник две инспекторски групи ќе отпатуваат во Багдад за да преговораат со ирачките власти околу контролата на оружјето. Во меѓувреме Ирак денеска ги повика инспекторите да не дозволат во нивната работа да биде вмешан Вашингтон и да работат непристрасно.
XS
SM
MD
LG