Достапни линкови

Израел: Шарон бара партнер за нова влада


Израелскиот премиер Ариел Шарон денеска работи на наогање политички партнери мегу ултра десните и религиозните партии за да формира нова коалициона влада, откако вчера со поднесување оставка на министерот за одбрана и лидер на работничката партија Бенџамин Бен Елиезер, владата на националното единство падна. Причина за излегувањето на Работничката партија која во владата имаше шест министерства ,беше претходното несогалсување околу финансирањето на еврејските населби. Коалициајта на Шарон сега има само 55 од 120-те места во парламентот.
XS
SM
MD
LG