Достапни линкови

Косово: Според Штајнер секоја територијална поделба води кон војна


Шефот УНМИК Михаел Штајнер оцени дека секоја територијална поделба на Косово би водела кон граѓанска војна. Штајнер, денешното интервју за Франкфуртер Алгемајне Цајтунг, изјави дека поделбата на Косово на северен – српски и на јужен – албански дел би значело дека межународната зедница која дојде на Косово да ги штити човековите права и мултиетницизмот на крајот го поттикнала создавањето моноетнички општетства.
XS
SM
MD
LG