Достапни линкови

Франција: Уапсени двајца членови на ЕТА


Француската полиција уапсила две лица за који се претпоставува дека се лидери на баскиската сепаратистичка група ЕТА. Оваа милитантна група која бара независност на шпанската провинција Баскија се смета за одговорна за 800 убиства во текот на нејзиното 30-годишно делување.
XS
SM
MD
LG