Достапни линкови

Шведска: Денеска општи избори


Во Шведска денеска се одржуваат општи избори. Речиси 40 насто од гласачите веќе гласаа по пошта, така што на изборите се очекува да излезат 10 до 15 насто од 6-те милиони и 700 илјади гласачи. Истражувањето на јавното мислење укажува на тесна победа на левицата што ја предводат социјалдемократите на премиерот Јоран Петерсон.
XS
SM
MD
LG