Достапни линкови

Дрезден: Нивото на Елба престана да расте


Нивото на реката Елба која го поплави германскиот град Дрезден рано изутрината престана да се искачува. Портпаролот на министерството за внатрешни работи Бурхард Бајер изјави дека очекувањата се оти водата ќе почне постапно да се повлекува.
Излевањето на водите во централна Европа и Русија однесе неколку десетици човечки животи и принуди илјадници луѓе да ги напуштат своите домови.
XS
SM
MD
LG