Достапни линкови

Анкара: Реформи за приближување на Турција кон ЕУ


Пакетот реформи што би ја приближиле Турција кон стандардите на Европската Унија – е тема на денешното заседание на парламентот во Анкара. Со нив, меѓу другото, се предвидува, укинување на смртната казна и легализација на курдскиот јазик и образование. Претходно турскиот парламент донесе решение предвремени избори во земјата да се одржат на 3 ноември.
XS
SM
MD
LG