Достапни линкови

Хавана: Кастро бара Буш да не се меша во кубанската политика


Кубанскиот претседател Фидел Кастро , изјави дека американскиот претседател Џорџ Буш треба да престане да се меша во кубанската политика и го предупреди дека тоа би можело да доведе до затварање на американската мисија во Хавана. Кастро се вознемири поради Бушовиот план да ги финансира Кубанците кои би воспоставиле независни социјални институции и да им обезбеди стипендии на децата на политичките затвореници.
XS
SM
MD
LG