Достапни линкови

Филипини: Размена на оган меѓу филипинските и американските сили


Американските маринци и филипинските сили денеска размениле оган со муслиманските бунтовници на Абу Саеф кои извршиле напад во Јужниот дел на Филипините. Според филипинската армија некои од напаѓачите биле убиени. Американските маринци се дел од тренинг програмата за борба против тероризмот на Филипините и тие можат да реагираат единствено во само-одбрана.
XS
SM
MD
LG