Достапни линкови

Јовановиќ - државата прогресивно да ги даночи богатите и големите компании


Јовановиќ - државата прогресивно да ги даночи богатите и големите компании
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:24 0:00
Директен линк

ММФ своите заеми ги условува со намалување на дефицитот и со држење на јавниот долг под одредено ниво. Државата ќе мора да крати на расходи или да ги зголеми приходите. Ако се одлучи да намали на трошењето, може да крати пензии, плати во јавна администрација, пари за социјални трансфери, да крати на државни трошоци. Доколку, пак, се одлучи за опцијата да ги зголеми приходите, тоа може да го направи преку враќањето на прогресивниот данок, односно даночење на богатите и големите компании, вели Бранимир Јовановиќ, Виенски институт за меѓународни економски студии.

XS
SM
MD
LG