Достапни линкови

Хајредини: 40 години не е инвестирано во енергетски капацитети


Хајредини: 40 години не е инвестирано во енергетски капацитети
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00
Директен линк

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини, кој го помина работниот век во Електростопанство на Македонија, вели дека енергетиката во земјава е занемарувана веќе 40 години. И да не беше моменталната криза и растот на цената на струјата на меѓународниот пазар, Македонија кога-тогаш ќе мораше да се соочи со последиците од тоа занемарување на инвестициите во производствени капацитети, вели Хајредини.

XS
SM
MD
LG