Достапни линкови

Фантомските анкетари на премиерот Борисов


Бојко Борисов

Ако популарноста на владејачката коалиција падне како дрво во шумата, дали некој го слуша тој звук? Можеби не, ако таа шума лежи во бугарскиот политички пејзаж. Ова, пишува бугарскиот сервис на РСЕ, е загатката што милиони Бугари може да ја имаат пред клучниот изборен тест во март идната година .

Бугарската национална телевизија, јавен радиодифузер, рекламираше некои сомнителни податоци во својот централен дневен весник на 30-ти ноември, откако ги запраша граѓаните: „Ако денес имаше парламентарни избори, за кој политички субјект би гласале?“

Извештајот ги цитира комбинираните резултати од поддршката за коалициските партии предводени од ГЕРБ, кои се чини дека се значително преценети во споредба со повеќето други анкети.

„Во контекст на заострувањето на мерките против пандемијата, јавната поддршка за ГЕРБ не се менува значително - таа е поголема од 20 проценти“, рече водителот, додавајќи дека осум проценти ги поддржуваат Обединетите патриоти, владејачки сојуз составен од три националистички партии.

лого на Бугарската национална телевизија
лого на Бугарската национална телевизија

Бугарската национална телевизија цитираше истражување на Барометар на Бугарија, во кое се заклучува дека „ова се ставовите на јавноста“.

Но, анкетата на Галуп Интернешнл спроведена една недела претходно покажа дека 13 проценти од испитаниците ја поддржуваат ГЕРБ, а партијата Обединети патриоти нешто над два процента, што е далеку под прагот од четири проценти потребен за влез во парламентот.

Реакција на Бугарија за „неочекуваното“ вето врз заклучоците на Советот

Неколку недели претходно, софиската компанија „Алфа Рисрч“ објави свое истражување во кое се тврди дека Обединетите патриоти нема да влезат во законодавниот дом доколку го задржат сегашното ниво на поддршка.

Сепак, кон крајот на минатиот месец, гледачите на Бугарската национална телевизија беа убедени дека националистичките Обединети патриоти се движат кон третото или четвртото место, зад нивните конзервативни популистички партнери од ГЕРБ и опозициската Социјалистичка партија, пред изборите закажани за 28 Март 2020 година.

Критичарите стравуваат дека розовиот изглед на владејачката коалиција е комбинација на лековерност - или уште полошо, комбинација на јавен радиодифузен сервис - со потенцијално политички ориентирана агенда на агенции за анкетирање поврзани со Обединетите патриоти. Тие сугерираат дека несогласувањата во податоците би можеле да бидат предвесник на „лажни податоци“.


Популарноста на Борисов и неговите сојузници постојано опаѓа, во време на улични протести со барање владина оставка поради скандалите со корупцијата и владеењето на правото, како и нејасните активности и мерки за борба против пандемијата на коронавирусот.

„Лажни вести“ наспроти „Лажни податоци“

Други анкетари одбија да коментираат конкретно за бугарските практики на Барометар на Бугарија, но се согласија дека анкетарите „активно го нарушуваат кредибилитетот на податоците“.

„Јас ќе го објаснам на овој начин: исто како што има „лажни вести“, има и „лажни податоци“, изјави за бугарскиот сервис на РСЕ, Боријана Димитрова, сопственик на„ Алфа Рисрч “, фирма за истражување на пазарот од Софија. Таа додаде дека медиумите можат да одлучат да „заземат став“ и да ги маргинализираат агенциите што даваат несигурни бројки.

Евростат: Бугарија и Хрватска најсиромашни членки на ЕУ

„Кога медиумите ќе откријат дека агенцијата не прави само социолошка грешка, туку директно ги заменува реалните бројки, медиумите не треба да го репродуцираат она што е претставено како податок“, рече Димитрова.

Запрашан за критериумите на јавната радио и телевизија кога цитираше истражување на агенции како што е Барометар на Бугарија, генералниот директор на телевизијата, Емил Кошлуков, за РСЕ изјави дека „ова е одлука на редакцијата за вести, а не на генералниот директор“.

One man show

Барометар на Бугарија е основана во декември 2010 година како фирма за односи со јавноста и истражување на пазарот со ограничена одговорност. Сопственикот Николај Николов е единствениот вработен.

Фејсбук страницата на компанијата има 200, а врската до податоците од истражувањето ги води читателите до навидум неповрзан ќорсокак во која се наведува „проект на „Банкија аналитика“. Николов повремено пишува на страниците на ПИК и на другите провладини медиуми.

Европарламентот со резолуција ја критикува власта во Бугарија

Европа ТВ, предводена од Георги Харизанов, член на партијата ГЕРБ и основач на локалниот Институт за десничарска политика, ја цитираше анкетата на „Барометар на Бугарија“ и во придружниот напис заклучи „мала поддршка за протестите (опозиција) и голема поддршка за владата“.

Николов е наведен и како заеднички партнер во брокерската компанија за недвижнини со седиште во Софија, наречена Никар Имоти, со Карлос Контрер, градски советник и член на националниот извршен одбор на ултранационалистичката партија ИМРО, една од трите партии што ги сочинуваат Обединетите патриоти.

Николов негираше дека намерно ги зголемил броевите за ИМРО во резултатите од анкетата, вклучително и предвидувањата на неговата агенција пред гласањето во 2019 година дека кандидатот за градоначалник на ИМРО, Ангел Џамбаски ќе добие околу 20 проценти од гласовите. Џамбаски доби помалку од четири насто.

„Изборите покажуваат кој е во право, а кој не“, рече тој. „Не е комплицирана работа“, рече Николов на прашањето дали „Барометар Бугарија“ нема други вработени или некој што има завршено социолошко истражување или сродна област.

„Ангажирам студенти за истражување. Тие се платени и не работат постојано со мене", додаде тој. Тој рече дека нема „посебна врска“ со јавниот радиодифузен сервис. „Ако се прашувате како нашите податоци стигнуваат до одредени места - испраќаме соопштение за јавноста и ако некој медиум сака да ги користи, тој ги користи“, рече Николов.

Во ризична земја

Репортери без граници ја рангираа Бугарија на 111 од 180 земји во својот светски индекс за слобода на печатот во 2020 година, „најниско рангирање од која било земја во регионот на ЕУ или Балканот“.

Оваа меѓународна група постојано ја критикуваше владата на Борисов за игнорирање на сопствените ветувања за подобрување на слободата на медиумите.

Радев: Бугарите сакаат безусловна оставка од Владата

Таа неодамна предупреди дека Бугарија „ризикува да стане земја во која никој нема да ги следи слободата на печатот и плурализмот“, како што е запишано во уставот на Бугарија од 1991 година.

Изменетиот акт на Бугарија за радио и телевизија од 1998 година гарантира независност на јавниот радиодифузен сервис во земјата, но остава надзор на советот за електронски медиуми.

Истиот закон исто така ги обврзува Бугарското национално радио и Бугарската национална телевизија да ја информираат јавноста и да рефлектираат различни идеи и уверувања.

Владејачките партии во Бугарија неодамна ја прекинаа работата на новиот нацрт устав, кој тие го опишаа како „рестартирање на системот“.

Венецијанската комисија, советодавно тело на Советот на Европа за демократија, човекови права и владеење на правото, го критикуваше процесот како доминација на Борисов и неговите владејачки сојузници.

Комисијата изрази жалење што процесот ја исклучи опозицијата и другите партии и дека не му претходеше соодветна јавна расправа.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG