Достапни линкови

Бугарска ТВ станица го обвини Борисов за ширење лажни гласини


Бојко Борисов

Независна бугарска телевизиска станица го обвини премиерот Бојко Борисов за „ширење лажни гласини“, откако тој инсинуираше дека работи по наредба на прогонет олигарх. Борисов на 16 мај двапати ја нарече бТВ во американска сопственост како „ТВ Божков“, повикувајќи се на Васил Божков, најбогатиот бизнисмен воземјата, кој од јануари се наоѓа во самонаметнат егзил во Дубаи, по обвиненијата за даночна измама, обид за мито и организиран криминал. Компаниите кои припаѓаат на Божков, кои го граделе своето богатство на коцкање и лотарија, биле главни рекламни за бугарските медиуми, вклучително и бТВ. Сепак, тоа се смени откако парламентот во јануари 2020 година донесе одлука за ограничување на лотаријата за државни компании, затворајќи го најпрофитабилниот бизнис на Божков. „Сметаме дека е алармантно она што премиерот Борисов го вели за бТВ“, се вели во изјавата на софиската станица. „Раководството на компанијата ниту имало близок контакт со г-дин Божков, ниту од него добило пари“.

Во Бугарија протест против карантинот

бТВ, првиот приватен телевизиски канал на национално ниво во Бугарија, е дел од централноевропските медиуми, кои се во 75 процентна сопственост на американскиот телекомуникации и медиумски гигант АТ & Т. Борисов ја засили својата контрола врз медиумите на нацијата од преземањето на власта во 2009 година, предизвикувајќи загриженост на Запад за слободата на печатот во поранешната комунистичка земја.

XS
SM
MD
LG