Достапни линкови

Трамп нема да ги затвори САД ако има втор бран пандемија


Трамп за време на посетата на фабриката „Форд“ во Мичиген

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека во случај на втор бран на пандемија на коронавирус нема да воведе карантин и да ја затвори земјата.

„Немаме намера да го гаснеме пожарот, нема да ја затвориме земјата“, рече Трамп, осврнувајќи се на можниот втор бран на пандемијата, за време на посетата на фабриката „Форд“ во Мичиген.

Изјавата доаѓа во исто време со олеснување на рестриктивните мерки преземени од 50 американски држави, меѓу кои оние со републиканско раководство вршат притисок за што побрзо враќање на земјата во нормален тек, додека оние со демократско раководство бараат поголема претпазливост во намалувањето на ограничувањата.

XS
SM
MD
LG