Достапни линкови

Петровска:Разрешувањето на судиите носи опасност од преклопување со изборниот процес


Петровска:Разрешувањето на судиите носи опасност од преклопување со изборниот процес
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:28 0:00
Директен линк

Засилените проверки и разрешување на судии во изминатиов период делуваат како навистина засилено активирање на Судскиот совет и негова работа во полн капацитет а од друга страна ја носат во себе и опасноста со преклопување со моменталниот политички контекст, односно изборните процеси кои што не очекуваат. Па може да остават и многу погрешен впечаток. Ова го вели претседателката на Коалиција „Сите за правично судење“ Натали Петровска која е дел од блупринт групата за реформи во правосудството.

XS
SM
MD
LG