Достапни линкови

Протест пред Собранието, седницата за Уставот поместена


Пред Собранието на Македонија протест против уставни измени
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Пред Собранието на Македонија протест против уставни измени

Седницата за уставните измени е презакажана за 16 часот. Причините не се познати.

Собраниската седница за уставните амандмани е одложена за 16 часот, извести претседателот на Собранието Талат Џафери. Тој не ја посочи причината за одложувањето на седницата.

Џафери потоа ја констатира оставката на пратеникот и координатор на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, кој треба да ја преземе функцијата директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство.

Неговото место во пратеничките клупи ќе го зазеде Рубин Земон, кој беше посебен советник за развој на мултикултурно општество, интеркултурализам и интеркултурните комуникации на премиерот.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска пред Собранието изјави дека седницата за уставните измени е финале на еден срамен процес, спроведен со насилство врз процедурите, уцени и закани.

„На референдумот, Зоран Заев не доби поддршка за промена на името, па тоа го прави на криминален начин. Северна Македонија можеби е на Заев и на некои околу него за да ги зачуваат привилегиите од власта, но мојата татковина е Република Македонија“, изјави Мицкоски.

Тој повика и на мирно и достоинствено пркосење на ваквиот развој, а граѓаните да не подлегнуваат на провокации.


Пред почетокот на собраниската седница генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацоски, на прес-конференција, информира дека е обезбедена поддршка од минимум 80 пратеници за усвојување на уставните измени.

„Имам информации дека минимум 80 пратеници, впрочем и нешто над 80 пратеници, се уверија дека иднината на Република Македонија е единствено во НАТО и ЕУ, а тоа е условено со Преспанскиот договор и уставните измени, што треба да се случат најдоцна до петок неделава“, рече Кирацоски.

​Напладне пред Собранието почна и најавениот протест во организација на здруженијата „Tврдокорни“ и „Македонија блокира“, против уставните измени. Тие го повикаа претседателот на државата Ѓорге Иванов да им се приклучи на протестот пред Собранието, а побараа и нивна делегација да биде примена во парламентот за да разговара со пратениците и да ги убеди да не гласаат за уставните измени, со кои се менува името на државата.

За прогласување на амандманите е потребно двотретинско мнозинство, односно за нив да гласаат 80 од вкупно 120 пратеници во Законодавниот дом. По прогласувањето на амандманите пратениците треба да го изгласаат и уставниот закон за нивно спроведување.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да учествува на собраниската седница за уставните амандмани, па се предвидува дека таа би можела да заврши до петок.

  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG