Достапни линкови

Орбан повторно ги критикуваше ЕУ и Европската народна партија


Унгарскиот премиер Виктор Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска повторно ги критикуваше Европската унија и Европската народна партија(ЕПП), чија членка е неговата партија, но и понатаму под суспензија.

„Имаме тешкотии со ЕУ, а тие тешкотии потекнуваат поради различниот пристап во начинот за изградба на Европа“, рече Орбан во Рим, каде што учествуваше на конференција на европската екстремна десница.

Според него, постојат два пристапа. Првиот, за кој тој се залага, е изградба на Европа „од оздола, што подразбира вид на соработка на нациите“. Другиот пристап е изградба на Европа „од озгора, со федералистички пристап, кој не им се допаѓа на суверените држави“, рече Орбан.

Тој додаде дека постои конкуренција меѓу тие два пристапи и дека тоа се случува на секојдневно ниво во ЕУ.

Орбан ја критикуваше и одлуката на ЕПП, која во понеделникот одлучи да ја продолжи суспензијата на владејачката партија во Унгарија, Фидес.

„Ние сме црна овца на таа заедница. Проблемот е што ЕПП по секоја цена сака да биде дел од структурите на власт во ЕУ“, рече Орбан.

На состанокот во Рим не присуствуваше претседателот на италијанската партија Лига, Матео Салвини.

XS
SM
MD
LG