Достапни линкови

Куманово пак бара прогласување кризна состојба во целата општина


Илустрација - Граѓани со заштитни маски во продавница

Кумановскиот кризен штаб денеска побара од надлежните да се прогласи кризна состојба на целата територија на Општина Куманово за да се спречи ширење на заразата и зголемување на бројот на заболени лица.

„Денеска во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста ЦОВИД-19 (корона вирус). Бараме од Владата да прогласи кризна состојба во Општина Кумановои да воведе посебен контролен режим на сите влезови и излези во градот со контролни пунктови, со цел да се примени Акцискиот план на Центарот за управување со кризи и спречување на несакано ширење на епидемија вон и кон градот“, соопштија локалните власти.

Куманово е втор по бројката на заразени лица во Македонија. Во моментов таму се потврдени 54 случаи и едно пичинато лице.

XS
SM
MD
LG