Достапни линкови

Кој е Мавлеви Ахунџада, „врховниот лидер“ на Талибанците во Авганистан?


новиот верски лидер на Талибанците Мавлеви Ахунџада

Новиот верски лидер на Талибанците Мавлеви Ахунџада, според посматрачите, е строг верски проповедник. Тој веќе побара од новата влада да го спроведе шеријатскиот закон во Авганистан. Абубакар Сидик

Авганистанските талибанци го именуваа повлечениот, тврдокорен сунитски свештеник за свој врховен лидер во сѐ уште непризнатата владејачка структура неколку недели откако милитантите зазедоа поголем дел од Авганистан дури и пред конечното повлекување на американските и сојузничките сили.

55-годишниот Малави Хаибатулах Ахунџада позицијата лидер на радикалната фундаменталистичка група ја обезбеди во мај 2016 година, неколку дена откако вториот водач во историјата на Талибанците во изминатиот четврт век Мула Ахтар Мохамад Мансур беше убиен во напад со американско беспилотно летало во југозападен Пакистан.

САД загрижени за новата талибанска влада во Авганистан

„Тој е религиозна личност која наидува на огромна почит поради неговите верски овластувања. Беше висок судија на Талибанците и близок доверлив човек на основачот на движењето Мула Мохамад Омар. Тој е исламски научник и автор на неколку книги за верски прашања“, вели авганистанскиот новинар Сами Јусафзаи за РСЕ.

Ахунџада често се нарекува Шаихул Хадис, или сунитски преродбеник, што го означува неговиот статус како авторитет за животот и учењата на пророкот Мухамед.

По падот на талибанскиот режим во рацете на инвазиските сили предводени од САД кон крајот на 2001 година, Ахунџада им се придружи на лидерите на движењето кои се засолнаа во југозападната пакистанска провинција Балучистан.

„Порано водеше медреса во близина на Куета“, вели Јусафзаи, додавајќи дека тој бил познат како Ахунџада од Кучлак. Станува збор за мал град во близина на Куета, каде што се верува дека се засолниле многу високи талибански водачи во изминатите две децении.

Неодамнешните изјави на Талибанците укажуваат дека Ахунџада најверојатно ќе го одреди стратегискиот правец на новата влада на движењето кон она што го нарекува Исламски емират.

Предизвикот - меѓународно признавање

„Лидерот на Исламскиот емират понуди сеопфатни упатства и ги извести сите за своите одговорности“, објави портпаролот на Талибанците, Забихула Муџахид на Твитер на крајот од тридневната консултација меѓу талибанските лидери во јужниот град Кандахар оваа недела.

Новата талибанска влада ја предводи лице од листата на терористи на ОН

Ахунџада во јули за талибанските медиуми изјави дека по повлекувањето на сите странски сили од Авганистан, властите би сакале да воспостават добри односи со светот, вклучително и со Соединетите држави. „Ваквите односи треба да имаат дипломатски, политички и економски аспекти во рамките на взаемна корист“, изјави тој.

Како и основачот на движењето Мула Омар, Ахунџада потекнува од јужната авганистанска провинција Кандахар, каде што талибанското движење за првпат се појави во 1994 година. Тој се искачи на своите редови и беше назначен за вршител на должноста главен судија на воените судови на Талибанците во голема мера поради неговите теолошки овластувања.

Неговите племенски врски, добрата позиција со починатиот водач Мансур и статусот како верски авторитет го зацементираа неговото назначување за заменик на Мансур во 2015 година, откако тој го презеде неформалното раководство на Талибанците. Мансур беше официјално назначен за талибански лидер во 2015 година, но тој и пред тоа дејствуваше како лидер. Се претпоставува дека Омар починал во април 2013 година.

Назар Мохамед Мутмаин, поранешен талибански службеник со седиште во Кабул, кој честопати се обидува да ги објасни талибанските позиции, напиша дека Ахунџада е неприкосновен религиозен научник со наклонетост кон долги верски говори. „Тој може да ги контролира своите емоции, а Талибанците сега го гледаат како некој способен да ги обедини своите редови“, вели Мутмаин.

Под водство на Ахунџада, Талибанците постигнаа дипломатски и воени победи. Со неговиот политички заменик, мула Абдул Гани Барадар, исто така успешно преговараше за клучниот договор со Соединетите држави.

Лидерот на отпорот во Авганистан повика на востание против Талибанците

Договорот од Доха во февруари 2020 година го отвори патот за целосно повлекување на американските и сојузничките сили од Авганистан. Тој ги одржуваше воените редови на Талибанците обединети со промовирање на најстариот син на Омар, Мула Јакуб, за негов заменик и ставајќи го на чело на военото крило на движењето заедно со Сираџудин Хакани, водач на мрежата Хакани.

Сега, кога талибанската воена машина брзо го совлада Кабул и поголемиот дел од остатокот од Авганистан Ахунџада се соочува со голем број предизвици.

Под негово водство, Талибанците би можеле да бидат под притисок да добијат меѓународен легитимитет, да ја решат растечката домашна економска криза или да обезбедат добро владеење на околу 38 милиони луѓе во Авганистан, кои најверојатно ќе бараат просперитет и лични слободи, покрај безбедноста.

Додека Талибанците даваат огромни ветувања за реформи под будното око на глобалната заедница, предизвикот на Ахунџада ќе биде да го предводи движењето во исполнувањето на зголемените барања и очекувања за милитантната група чиј кредибилитет ќе биде под интензивна контрола дома и во странство.

Талибанците избраа „нова“ влада

Талибанците во вторникот ја претставија новата влада на чело со мула Мохамад Хасан Ахунд. Тој беше министер за надворешни работи и вицепремиер за време на претходното владеење на Талибанците од 1996 до 2001 година. Тој е на листата на терористи на Обединетите нации од 2001 година, опишувајќи го како „еден од најефикасните талибански команданти“.

Талибанците со солзавец и предупредувачки куршуми против собир за женски права

Одделно, друг портпарол на Талибанците, Ахмадула Масик, потврди за Би-Би-Си дека земјата од сега треба да биде позната како „Исламски емират на Авганистан“, име што го користеа Талибанците за време на неговото претежно непризнаено владеење од 1996 до 2001 година.

Мавлави Амир Кан Мутаќи ќе биде министер за надворешни работи. Портпаролот на Талибанците Забихула Муџахид на прес-конференција рече дека коосновачот на Талибанците Абдул Гани Барадар ќе биде вицепремиер.

Барадар беше ослободен од пакистански затвор во 2018 година по наредба на Соединетите држави, откако започнаа директни разговори меѓу милитантите и Вашингтон, што на крајот доведе до договор за повлекување постигнат на почетокот на минатата година. Мула Мохамад Јакуб, син на поранешниот талибански духовен водач Мула Мохамад Омар, е назначен за министер за одбрана.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG