Достапни линкови

Д-р Савевски: Во криза не е во ред приватно да се лекува само кој може да плати


Д-р Савевски: Во криза не е во ред приватно да се лекува само кој може да плати
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00
Директен линк

Претседателот Стево Пендаровски ги повика приватните здравствени установи да ја разгледаат можноста услугите да ги направат подостапни за болните од Ковид 19 и да се откажат од дел од профитот. На очигледниот проблем со нееднаквост во пристапот до здравствена заштита за РСЕ укажува и д-р Јордан Савевски, професор на Медицинскиот факултет во Скопје и директор на трауматолошкото одделени во приватната клиничка болница "Аџибадем Систина". Тој вели дека „во кризна состојба потребно е да се најде заеднички јазик во здравството и дека не е во ред да може да се лекуваат во приватниот здравствен систем само тие што имаат да платат“.

XS
SM
MD
LG