Достапни линкови

Д-р Ралева: Со вакцинација против епидемија од морбили


Д-р Ралева: Со вакцинација против епидемија од морбили
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:09 0:00
Директен линк

Доколку се дозволи вирусот да влезе кај населението истиот брзо ќе се прошири, бидејќи морбилите се заразна вирусна инфекција која се пренесува преку кивање, кашлање, близок контакт или контаминирани површини, вели за РСЕ Д-р Соња Ралева, специјалист по општа медицина, за опасноста од нова епидемија од морбили и за важноста за зголемување на сега нискиот опфат на вакцинација со МРП вакцини.

XS
SM
MD
LG