Достапни линкови

Гошев – Бизнис-политичката олигархија го урна прогресивниот данок


Гошев – Бизнис-политичката олигархија го урна прогресивниот данок
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:48 0:00
Директен линк

Неколку пати има обиди во Македонија да се воведе прогресивен даночен систем, но тоа се блокира од бизнис-политичката олигархија. Како што знаеме, имавме еден обид на почетокот на оваа влада предводена од СДСМ, олигарсите во стопанските комори го срушија за 6 месеци. Тоа беше еден симболичен обид, тоа не беше сериозна реформа за воведување прогресивен данок, и тој симболичен обид го срушија стекнатите интереси на една мала група луѓе во Македонија, вели поранешниот гувернер на Народната банка Петар Гошев.

XS
SM
MD
LG