Достапни линкови

Бразил со војска ќе ја чува Амазонија


Илустрација - Дете од амазонско домородно племе

Бразилскиот потпретседател Хамилтон Моура изјави дека почнало распоредување на воени единицитрупи за заштита на Амазонија, почнувајќи со сојузната држава Рондонија на границата со Боливија. Ова следува откако минатата недела шефот на бразилската држава, Жаир Болсонаро, донесе уредба со која се дозволува распоредување на војската, слично како минатата година, по разорните пожари и интензивното сечење на шумите. Оваа година армијата се испраќа три месеци порано од минатата година.

Владата на Бразил во петокот објави дека уништувањето на шумите во бразилскиот дел на Амазонија нагло се зголеми во април. Уништувањето на шумите се зголемило за 64 проценти во април во однос на истиот месец минатата година, покажуваат податоците од сателитите на вселенската агенција ИНПЕ.

XS
SM
MD
LG