Достапни линкови

16x9 Image

Светлана Антиќ Јовчевска

По завршувањето на Студиите по новинарство во Скопје во 1985 година започнува да работи како економски новинар во Куманово, а потоа како дописник на „Вечер“,соработник на „Нова Македонија“,„Утрински весник“,на МРТВ, МИА, Радио Дојче Веле и неколку неделници. Од основањето на Радио Слободна Европа известува за настаните од својот град, а од 2004-та до 2012-та година е дописник и на дневниот весник „Дневник“. Во 2004-та година ја објави првата книга публицистика „Патот на вистината-сведоштва за воениот конфликт и егзодусот во Кумановско,2001“, а една година подоцна и збирка раскази „13“. Во 2009-та година ја издаде и третата книга, романот „Ликот од огледалото“.

Автор Светлана Антиќ Јовчевска

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG