Македонската фудбалска репрезентација поразена од украинската со 2 спрема 1

Македонската фудбалска репрезентација на подготовки за ЕУРО 2020

Македонската фудбалска репрезентација го загуби натпреварот против Украина со 2 спрема еден. Првиот гол за македонската репрезентација го даде Езѓан Алиоски во 55-тата минута во второто полувреме.

Во првите пет минути украинската репрезентација даде два гола. Стрелци на головите беа Андриј Јармоленко и Роман Јеремчук. Во првото полувреме првата шанса за гол за македонската репрезентација ја имаше капитенот Горан Пандев, но обидот заврши неуспешно.

Победникот од овој натпревар влегува во борба за следна фаза на ЕП 2020, а поразениот останува без шанса.

Граѓаните убедени во успех на македонските фудбалери на ЕУРО 2020

Ова е втор натпревар на репрезентацијата на Македонија во Ц групата на ЕУРО 2020, откако првиот во неделата го загуби од Австрија со резултат 3:1. Тоа беше вкупно трета победа на Австрија над македонската репрезентација.

Последниот натпревар во групната фаза на Европското првенство Македонија треба да го одигра на 21 јуни во Амстердам против Холандија.