Достапни линкови

Смртта на Пригожин: Пет прашања за тоа што следува


Евгениј Пригожин
Евгениј Пригожин

Неколку дена откако патничкиот авион „Ембраер 600“ поврзан со Евгениј Пригожин се урна северно од Москва, сѐ уште не е целосно позната судбината на основачот на групацијата Вагнер.

Претседателот Владимир Путин на 24 август сугерираше дека Пригожин е мртов, зборувајќи за него во минато време, потсетувајќи се на нивниот прв состанок во Санкт Петербург во раните 1990-ти и упатувајќи му комплименти за неговата деловна способност. Но исто така рече дека тој направил „сериозни грешки во животот“.

Додека повеќето набљудувачи претпоставуваат дека Пригожин е мртов, некои аналитичари на Кремљ чекаат некој вид дефинитивен форензички доказ за неговата смрт.

Нема многу јасна анализа за последиците за Русија и Путин или во случајот, за воените команданти на Москва и војната против Украина, или за Вагнер и воените јастреби кои повикуваат на уште поагресивна инвазија.

Радио Слободна Европа (РСЕ) на англиски истакнува пет работи на кои треба да се внимава во наредните денови и недели.

Путин: Посилен или послаб?

Бунтот што го започна Пригожин точно два месеци пред падот на неговиот авион беше најголемиот предизвик со кој се соочи Путин како истакната политичка фигура - „ова беше најдиректниот напад врз руската држава во 23-те години на власт на Владимир Путин“, како што рече директорот на ЦИА.

Сепак, дури и откако ги нарече бунтовниците предавници и го нарече бунтот „нож во грб“, Путин направи малку или ништо за да се одмазди или да изрече казна.

Пригожин - Од “готвачот на Путин“ до бунтовен платеник
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Неколку дена подоцна, тој се сретна со Пригожин и со некои од бунтовниците во Кремљ.

И Пригожин остана слободен, доаѓајќи и заминувајќи од Русија и Белорусија и појавувајќи се во Африка, каде што имаше растечка деловна империја.

На тоа, додадете го повеќемесечното отворено исмејување на Пригожин со воените команданти на Путин.

За многу долгогодишни набљудувачи на Кремљ, рускиот претседател кој во минатото не покажуваше милост кон луѓето што ги смета за предавници, Александар Литвиненко и Сергеј Скрипал, меѓу другите, им изгледаше слаб.

„Отсуството на јасни знаци за казната на Пригожин се повеќе се толкуваше како знак на беспомошноста и опуштеноста на системот“, напиша Александар Баунов, аналитичар во Карнеги фондацијата за меѓународен мир, во анализа на 24 август.

Сега, Пригожин е веројатно мртов - отстранет не со моќен отров, напад на беспилотно летало, куршум или автомобил-бомба, туку со спектакуларно уништување во воздух на авионот во кој наводно бил.

Иако Кремљ негираше вмешаност, несреќата за која властите велат дека загинале сите десет луѓе се споредува со мафијашки филм.

„Како во мафијашките филмови: завојуваните фракции и нивните газди се собираат за потоа да можат да пукаат во другите или како во филмот „Кум“ да се смират пред да ги уништат“, напиша Баунов.

Заканите за Путин остануваат.

Растат сомнежите меѓу руските елити за неговата одлука да ја нападне Украина и начинот на кој тој ја води војната. Руската економија, која сега е поттикната од воените трошоци, покажува знаци на оптоварување.

Се очекува Путин да добие нов шестгодишен мандат на изборите во март, но неуспесите во војната и неизвесноста за иднината може да ја направат кампањата потешка отколку што се надеваше.

Како и да е, прераната смрт на човекот кој отворено го предизвика Путин е непогрешлив сигнал за оние кои би помислиле да го надмудрат, односно тоа е „облик на заштита од пучот“ за неговото владеење, барем засега.

Но, долгорочно тоа може да го чини многу.

Пад на авионот, во кој се смета дека бил Пригожин
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00

Со евентуалното убиство на Пригожин, Путин постигна краткорочна победа во консолидирањето на својата моќ дома, напиша Мајкл Мекфол, поранешен американски амбасадор во Русија.

„Меѓутоа, долгорочно, негативните последици за способноста на Путин да ги постигне своите надворешнополитички цели, особено во Украина, може да ги надминат краткорочните придобивки“, рече Мекфол.

„Од гледна точка на Путин, како и на многумина во безбедносниот сектор и војската, смртта на Пригожин треба да биде лекција за сите потенцијални следбеници“, рече Татјана Становаја, долгогодишен експерт за руската политика, во објавата на социјалната мрежа Телеграм.

„Смртта на Пригожин е директна закана за сите оние кои стоеја до него до крај или отворено го поддржуваа. Поверојатно е да ги исплаши отколку да ги инспирира да протестираат. Затоа не треба да очекуваме ништо посебно во однос на реакцијата, ќе има незадоволство и незадоволство, но нема да има политички последици“, напиша таа.

Војната е пекол. Што е со специјалната воена операција?

Вагнеровите трупи на Пригожин одиграа многу видлива и критична улога на бојното поле на неколку локации во Украина во текот на изминатите 18 месеци.

Силите на Вагнер беа вклучени во опсадата на пристанишниот град во Донбас, Мариупол во пролетта 2022 година и предводеа 10-месечен напад врз Бахмут, кој падна во рацете на руските сили во мај.

Пригожин се погрижи Русите да знаат за нивното присуство и жртви - не само неговите војници кои се покажаа доверливи на бојното поле, туку и илјадниците затворски осуденици што тој ги регрутирал и одвел на бојното поле.

Но, силите на Вагнер беа само дел од стотиците илјади руски војници кои сега се соочуваат со бавна, но немилосрдна украинска контраофанзива за која Киев се надева дека решително ќе го сврти бранот на војната.

Неизвесноста во Вагнер веројатно нема значително да влијае на перформансите на Русија на бојното поле, велат аналитичарите.

Кремљ веќе се обидува да ги стави своите војници под поформална команда на Министерството за одбрана и тој процес најверојатно ќе се забрза.

„Рускиот лидер беше во можност да ја води таа војна 18 месеци и да ги запре украинските напори за ослободување на голем дел од нејзината територија – не поради многу фалените перформанси на Вагнер на бојното поле, туку поради огромниот обем на ресурси што владата можеше да ги мобилизира, вештините на луѓето кои помагаат да се одржи руската економија и неспорните позиции на Путин дома“, вели Александар Габуев, директор на Рускиот евроазиски центар на Карнеги во Берлин, пишува Фајненшл тајмс.

Во меѓувреме, смената на Пригожин ќе ја зајакне контролата на највисоките нивоа на команда на две лица на кои отворено им се спротивстави: министерот за одбрана Сергеј Шојгу и генералот Валериј Герасимов, началник на Генералштабот.

Една работа би можела да се врати да го прогонува Путин и врвот: критиките што Пригожин и неговите сојузници често ги упатуваа кон Шојгу и Герасимов беа во врска со нивните одлуки за командата, однесувањето и војната во Украина, а надворешните набљудувачи велат дека тоа е објективно оправдано.

Дали ова ќе ги принуди Јастребите и националистите на послушност?

Експертите шпекулираат дека една од неколкуте причини за одржливоста на Пригожин е неговата критика кон Шојгу и Герасимов. Началникот на платениците им даде глас на искрените поплаки на обичните војници кои страдаа поради институционалните проблеми во руските воени структури.

Жестоките напади на Пригожин беа уште позабележителни со оглед на тоа како Кремљ инаку ја криминализираше секоја јавна критика на украинските воени напори, под слоганот „дискредитација на вооружените сили на Руската Федерација“.

Десетици Руси кои ја критикуваа или дури и се спротивставија на војната беа затворени, но не и Пригожин.

Отстранувањето на водачот на групата Вагнер ја елиминира најгласната јавна критика, но длабоките сомнежи за Шојгу и Герасимов ќе останат - сомнежи кои ќе се засилат ако Украина направи голем пробив во својата контраофанзива.

Пригожин не беше единствениот што се жалеше.

Игор Гиркин, поранешен разузнавач осуден од холандскиот суд за неговата улога во соборувањето на летот MH17 на Малезија ерлајнс над Украина во 2014 година, беше познат и по своите отворени критики во јавноста. Како и Пригожин, Гиркин сакаше командантите, а на крајот и Путин, да прогласат општа мобилизација и да употребат уште поголема сила против Украина, настојувајќи да ја сведат на урнатини.

Гиркин го нарече Путин „бескорисна кукавица“ во јули.

Сепак, како Пригожин и Гиркин беше речиси замолчен.

Тој беше уапсен под обвинение за екстремизам во јули - неколку дена откако ја даде оваа забелешка и е задржан во озлогласениот московски затвор Лефортово во очекување на понатамошна истрага и судење.

Сепак, не е јасно дали е целосно замолчен. На 24 август, на неговиот канал Телеграм се појави загадочна порака во која тој го нарече Пригожин „непријател на Русија“ и предупреди на политички превирања.

„Не можам да кажам дека сум вознемирен, бидејќи Пригожин не беше само мој личен непријател, туку и генерално, непријател на Русија. Во исто време, она што се случи не може да предизвика позитивна реакција од мене, бидејќи тоа е уште еден доказ за натамошното продлабочување на немирите во Русија“, се наведува во публикацијата.

Каде е Вагнер - исчезнува ли Вагнер?

Приватните воени компании се официјално нелегални според рускиот закон.

Тоа не ги спречи претприемачите да ги основаат со поддршка, финансирање или надзор на разни разузнавачки агенции или корпорации контролирани од државата.

Вагнер беше најпознатиот и најозлогласениот, со неговите борци кои ги поставуваа своите знамиња и оставија трага од хаос на места како Мали, Централноафриканската Република, Судан, Либија и Сирија - да не зборуваме за Украина, во годините откако Москва ги охрабри и помогна во војната што започна во Донбас во 2014 година.

Тој заработил приходи од деловни потфати како што се рударството и трговијата со злато во Централноафриканската Република. И генерираше приход од обезбедувањето на безбедноста на сојузниците, како што е заштитата на капацитетите за нафта и гас во Сирија во сопственост на режимот.

И оваа последна функција служеше како продолжение на руската надворешна политика, влијаејќи на внатрешната политика и проширувајќи го досегот на Москва, особено на места каде што може да биде во конкуренција со Соединетите Држави или Франција.

Поради оваа причина, малку експерти веруваат дека Вагнер целосно ќе исчезне. Неговите борци заработија репутација за немилосрдност и вештина на бојното поле. Исто како што нејзините воени структури во Украина можат да бидат под директна контрола на Министерството за одбрана, така и нејзините деловни потфати најверојатно ќе добијат нов надзор - веројатно од руски разузнавачки агенции или други субјекти контролирани од државата.

Сепак, Вагнер може да биде помалку моќна сила без Пригожин. Тоа, исто така, може да направи простор за создавање на други навидум приватни воени компании кои се основани во последниве години, а во некои случаи тесно поврзани со државата.

Што е со „Генерал Армагедон“?

Друга водечка фигура во оваа Шекспирова драма е рускиот командант кој беше задолжен за војната во Украина неколку месеци минатата година, генерал Сергеј Суровикин.

Како што сугерира неговиот прекар, Суровикин, кој исто така беше задолжен за воздухопловните сили, се сметаше за побезмилосен командант, што е една од причините зошто неговото раководство беше претставено од Пригожин, Гиркин и други.

Набргу откако ја презеде командата со операцијата во Украина во октомври, тој им нареди на руските сили да започнат со бомбардирање на електричната мрежа на Украина и другата цивилна инфраструктура во обид да го тероризираат населението и да ја принудат владата во Киев на потчинување.

Се верува дека Пригожин се зближил со Суровикин во средината на 2010-тите, кога Суровикин служел како врховен командант на руските сили во Сирија. Војниците на Вагнер во тоа време биле во Сирија и ги чувале сириските нафтени и гасни објекти.

Сепак, Суровикин преживеа само околу два месеци. Путин го исфрли од команда и го замени со човекот со кој Пригожин се потсмеваше: Герасимов.

Суровикин имаше сојузници во рускиот одбранбен естаблишмент на кој се потпираше Пригожин за да се осигура дека неговите трупи што се бореа во Бахмут беа соодветно снабдени. Но, и Пригожин пролетва се пожали дека не добива соодветна муниција.

Кога Пригожин го започнал својот бунт на 23 јуни, Суровикин се појавил во необично видео во кое ги повикува трупите на Вагнер да се откажат и да не го продолжат бунтот.

Некои набљудувачи се сомневаат во автентичноста на неговата жалба, велејќи дека се чини дека била изнудена. Американските власти, кои сакаа да останат анонимни, рекоа дека Суровикин можеби знаел однапред за бунтот.

По завршувањето на бунтот, Суровикин исчезна од очите на јавноста, а се шпекулираа дека е во притвор, домашен притвор или затвор.

Исто така, постојат сомневања дека можеби има и други во воените или разузнавачките структури кои знаеле за бунтот на Пригожин или го поддржувале.

На 22 август руските медиуми објавија дека Суровикин бил ослободен од командата на Воздухопловните сили, но дека е оставен „на располагање“ на Министерството за одбрана и веројатно префрлен на друга позиција во армијата.

Извештаите, кои допрва треба да се потврдат, не укажуваат на тоа дека тој бил уапсен, отпуштен од војска или дури и деградиран во чин.

Еден ден по извештајот за новите обврски на Суровикин, се урна авионот на Пригожин.

XS
SM
MD
LG