Достапни линкови

Иранскиот кореографски напад врз Израел ги нагласува границите на Техеран


Иранци славеа низ улиците на Техеран по извршување на нападот врз Израел
Иранци славеа низ улиците на Техеран по извршување на нападот врз Израел

Се чини дека нападот на Иран врз Израел беше насочен за покажување сила, но во меѓувреме ги покажа и ограничувањата на Иран, велат меѓународните експерти за безбедност за Радио Слободна Европа

Иран истрела над 300 проектили и беспилотни летала кон Израел, со што беше првпат Техеран директно да изврши напад против својот противник од својата територија.

Нападот беше одмазда за осомничениот израелски воздушен напад врз комплексот на иранската амбасада во Дамаск на 1 април, во кој загинаа седум ирански команданти, вклучително и двајца генерали.

Но, големиот ирански напад доцна на 13 април, исто така, се појави многу кореографски и предизвика ограничена штета и жртви.

Се чини дека одговорот на Техеран е насочен кон проектирање на силата. Но, набљудувачите сугерираат дека инцидентот исто така ги нагласи ограничувањата на Иран.


Техеран се чувствуваше принуден да одговори, велат експертите, но исто така сакаше да избегне акции што би можеле да предизвикаат целосна војна со Израел, сценарио што може да ги повлече САД и да го загрози опстанокот на свештеничкиот режим.

„Исламската република веројатно верува дека ескалира, и тоа со директно и отворено таргетирање на територијата на својот противник, со цел да се деескалира“, рече Фарзан Сабет, виш научен соработник на Институтот за дипломирани студенти во Женева.

Во минатото, Иран ја преземаше одговорноста само по нападите. Овој пат, го објави почетокот на својата операција, кратко по лансирањето на беспилотните летала и неколку часа пред да стигнат до Израел.

„Работата може да се смета за завршена“, напиша мисијата на Иран во Обединетите нации на социјалната платформа X, порано позната како Твитер, дури и пред првиот бран дронови да стигне до Израел.

И покрај тоа, нападот беше значително поголем од она што го очекуваа многу набљудувачи.

„Тоа секако не беше симболичен напад и мислам дека на крајот на денот им послужи за она што тие сакаа да го направат: да се рехабилитира одвраќањето во однос на Израел“, рече Раз Зимт, висок истражувач во израелскиот Институт за Студии за национална безбедност.

Иран сакаше да ја минимизира штетата и да ги намали шансите за израелска одмазда, велат експертите. Но, Техеран можеби погрешно пресметал, според Зимт, кој вели дека Израел ќе се чувствува принуден да одговори.

„Прашањето е што точно може да направи Израел за да одговори без да ризикува понатамошна ескалација“, рече тој.

Но, повеќе од сè, обемот на нападот се чинеше дека е насочен кон домашната публика на Иран.

Иранската државна телевизија ИРИНН емитуваше во живо снимки од луѓе кои се собираат во различни ирански градови за да го прослават нападот.

Каналот, исто така, емитуваше непроверени снимки на социјалните медиуми кои наводно ги прикажуваат последиците од иранските напади во Израел. Но, барем едно од видеата беше всушност стара снимка од шумски пожари во Јужна Америка.

XS
SM
MD
LG