Достапни линкови

Светските лидери ги осудија иранските напади врз Израел


Панорамски поглед на Ерусалим, утрото по иранските напади врз Израел
Панорамски поглед на Ерусалим, утрото по иранските напади врз Израел

Земјите ширум светот ги осудија нападите на Иран врз Израел доцна во саботата, предупредувајќи дека нападот се заканува дополнително да го дестабилизира Блискиот Исток. Лидерите на Г7 закажаа итен состанок, Иранците славеа на улиците на Техеран за нападот врз Израел

Со пораки за осуда, поддршка за Израел но и воздржување од понатамошни дејствија, утринава се огласија светските лидери по синоќешните иранските напади врз Израел.

Израел и неговите сојузници пресретнаа „огромно мнозинство“ од стотици беспилотни летала и проектили лансирани од Иран во текот на ноќта.

Силни експлозии и блесоци на светлина можеа да се видат на небото над многу делови на Израел во раните утрински часови на 14 април, додека противвоздушната одбрана на земјата се обидуваше да ги собори дојдовните беспилотни летала и проектили што Иран ги лансираше само неколку часа откако заплени брод поврзан со Израел во Ормускиот теснец.

Лидерите од Европската Унија и Обединетите Нации изразија сериозна загриженост од ескалацијата на тензиите и регионалната закана за безбедноста.

Американскиот претседател Џо Бајден вети „железна“ поддршка за Израел откако одржа итен состанок со највисоките безбедносни претставници. Тој во телефонскиот разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху истакна дека ги осудува иранските напади врз Израел и дека ќе го координира одговорот на Групата седум ( Г7) по синоќешните случувања.

Бајден во разговорот со Нетанјаху, истакнал дека Израел покажал извонреден капацитет да се брани.

„Му кажав дека Израел покажа извонреден капацитет да се брани и да ги порази дури и нападите без преседан - испраќајќи јасна порака до своите непријатели дека не можат ефективно да ја загрозат безбедноста на Израел“, рече Бајден, пишува во соопштението од Белата Куќа .

Премиерот на Обединетото Кралство Риши Сунак ги осуди „непромислените“ напади.

„Ризик е да ги разгорат тензиите и да го дестабилизираат регионот. Иран уште еднаш покажа дека има намера да сее хаос во својот двор“, изјави Сунак.

Шефот за надворешни работи на Европската унија, Жозеп Борел, рече дека нападите биле „ескалација без преседан и сериозна закана за регионалната безбедност“ во пораката на Х.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ја осуди „сериозната ескалација претставена со големиот напад врз Израел од страна на Исламската Република Иран“.

„Длабоко сум вознемирен поради реалната опасност од разорна ескалација низ целиот регион“, додаде тој, повикувајќи ги страните да „избегнат каква било акција што може да доведе до големи воени конфронтации на повеќе фронтови на Блискиот Исток“.

Соседите повикуваат на воздржаност од непријателства


Министерството за надворешни работи на Каиро ја изрази својата „длабока загриженост“ поради ескалацијата на непријателствата и повика на „максимална воздржаност“.

Во соопштението на министерството се предупредува и на „ризикот од регионално проширување на конфликтот“ и се додава дека Египет ќе биде „во директен контакт со сите страни во конфликтот за да се обиде да ја ограничи ситуацијата“.

Саудиското Министерство за надворешни работи објави соопштение во кое ја изразува својата загриженост за „воената ескалација“ и ги повикува „сите страни да покажат најголема воздржаност и да го поштедат регионот и неговите народи од опасностите од војната“.

Во соопштението се повикува Советот за безбедност на ОН „да ја преземе својата одговорност за одржување на меѓународниот мир и безбедност“.

Кинеското Министерство за надворешни работи, исто така, повика на воздржаност, карактеризирајќи го нападот како „прелевање на конфликтот во Газа“ и повика на спроведување на неодамнешната резолуција на Советот за безбедност на ОН со која се бара прекин на огнот таму, велејќи дека „конфликтот мора да заврши сега“.

„Кина ја повикува меѓународната заедница, особено земјите со влијание, да одиграат конструктивна улога за мирот и стабилноста на регионот“, се додава.

Украина со повик да се бранат глобалните граници на демократијата

Украинското Министерство за надворешни работи соопшти дека Киев „силно го осудува масовниот воздушен напад на Иран“, велејќи дека тоа може да доведе до „натамошно сериозно зголемување на тензиите на Блискиот Исток“.

„Нападот, исто така, покажува зошто е критично сите сили на слободниот свет да се консолидираат за да ги бранат глобалните граници на демократијата.

Францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурн на социјалната платформа Х порано позната како Твитер, напиша дека „со одлуката да ја преземе оваа акција без преседан, Иран достигна ново ниво во своите акти на дестабилизација и ризикува воена ескалација“.

Највисокиот дипломат на Берлин, исто така, предупреди дека нападот ќе има дестабилизирачки ефект и го повика Техеран да ги запре нападите.

„Го осудуваме со најсилните можни зборови тековниот напад кој може да внесе хаос во целиот регион. Иран и неговите полномошници мора веднаш да го прекинат ова. Берлин стои цврсто покрај Израел“, напиша министерката за надворешни работи Аналена Баербок на социјалната платформа X.

Канадскиот премиер Џастин Трудо им рече на новинарите во Отава дека неговата земја „недвосмислено ги осудува воздушните напади на Иран“, додавајќи: „Ние стоиме со Израел“.

„По поддршката на бруталниот напад на Хамас на 7 октомври, најновите акции на иранскиот режим дополнително ќе го дестабилизираат регионот и ќе го отежнат трајниот мир“, додаде тој.

Шпанскиот премиер Педро Санчез повика на воздржаност.

„Со најголема загриженост ја следиме еволуцијата на ситуацијата на Блискиот Исток. По секоја цена мора да се избегне регионална ескалација“, изјави Санчез.

Кабинетот на аргентинскиот претседател Хавиер Милеи ја изрази својата „солидарност и непоколеблива посветеност“ на Израел пред нападите.

Се додава дека Аргентина „нагласено ја поддржува државата Израел во одбраната на нејзиниот суверенитет, особено против режимите кои промовираат терор“, истакнувајќи дека аргентинскиот суд неодамна го прогласи Иран за одговорен за бомбашки напади врз израелската амбасада и центар на еврејската заедница во Буенос Аирес во 1990-тите.

XS
SM
MD
LG