Достапни линкови

Додека Украина се доближува до НАТО, Грузија заостанува уште повеќе


Графити на ѕидот во стариот град Тбилиси ги прикажуваат знамињата на Украина, ЕУ и НАТО
Графити на ѕидот во стариот град Тбилиси ги прикажуваат знамињата на Украина, ЕУ и НАТО

Додека НАТО се подготвува за својот годишен самит во Вилнус, целиот фокус е насочен кон придвижување на Украина во воениот сојуз. Грузија, се чини, е во втор план. Западните аналитичари стравуваат дека иако Грузијците можеби сè уште се заинтересирани за членство во НАТО, 15 години во чекалната доведоа до „замор на НАТО“ кој веројатно нема да се намали по претстојниот самит во Вилнус.

Од 2008 година, кога НАТО им вети на Грузија и на Украина дека „ќе станат членки“, се чини дека нивните геополитички судбини се тесно поврзани: постсоветските руски соседи се трудат да му се придружат на Западот.

Меѓутоа, сега, кога членките на трансатлантската воена алијанса се подготвуваат за годишниот самит во Вилнус на 11-12 јули, целиот разговор е за Украина и за тоа како земјата која се бори со целосна руска инвазија поблиску да ја доведе во НАТО.

Грузија, земјата за која војната во Украина ги поттикна стравувањата од нова руска инвазија, е споредна мисла.

„Грузија и Украина, кои од 2008 година се еден вид тандем, се движат кон сојузот со различни брзини, но секогаш се споменуваат во ист здив. Сега мислам дека тандемот Украина-Грузија е скршен, веројатно неотповикливо“, изјави Боб Хамилтон, поранешен аташе за одбрана на САД во Тбилиси, а во моментот раководител на Програмата за Евроазија во Институтот за надворешна политика за истражување во САД.

„Што и да се случи со Украина на самитот во Вилнус, никој не зборува за патот кон членство во НАТО на Грузија“, вели Хамилтон.

Додека војната во Украина го забрза често нерамниот пат на Грузија кон кандидатурата за ЕУ, таа само го забави напредокот на Тбилиси кон пристапување во НАТО, велат западните аналитичари.

Врските на Грузија со НАТО се премногу пријатни за да се избегне привлекување на гневот на Москва, велат тие, но не се доволно блиски за да се обезбеди малата држава на јужната граница на Русија.

Напорите неодамна се рефлектираа во минатонеделната најава на грузискиот премиер Иракли Гарибашвили за неговата одлука да ја прекине традицијата испраќајќи го својот министер за надворешни работи наместо самиот, тој да присуствува на самитот на НАТО во Вилнус.

„Мораме да му ја кажеме вистината на нашето општество и на нас самите“, рече Гарибашвили во парламентот на 30 јуни, „признавајќи дека не треба да создаваме непотребни очекувања“.

Аналитичарите велат дека клучните сојузници на НАТО, вклучително и Соединетите Држави и понатаму не се подготвени да понудат членство во НАТО и нејзината гаранција за безбедност, (познат како член 5) на слабата земја во она што Москва ја смета за своја сфера на влијание.

Во меѓувреме, Гарибашвили ги доведе во прашање видот на полумерки што Алијансата ги нуди во отсуство на каква било гаранција за воена заштита против Русија.

„Една од главните причини беше НАТО, нели? Проширувањето на НАТО“, одговори Гарибашвили на безбедносната конференција во Братислава на 30 мај, кога новинар го праша зошто мисли дека Русија ја нападна Украина.

„Една од причините беше волјата и решеноста на Украина да стане членка на НАТО. И затоа, ги гледаме последиците“, додаде тој.

Коментарите на грузискиот премиер предизвикаа политичка бура дома, при што опозициските фигури го обвинија дека ги повторува оправдувањата на Кремљ за војната и дека сака да ги насочи Грузијците кон исток.

„Тешко е да се замисли НАТО да прифати земја чиј премиер, повторувајќи ја реториката на рускиот претседател Владимир Путин, ја обвинува Алијансата за војната во Украина“, напиша Ната Коридзе, уредничка на локалната веб-страница за вести Civil.ge и поранешен грузиски дипломат.

Грузија се приклучи на Партнерството за мир на НАТО во 1994 година и ги објави своите амбиции да се приклучи набргу откако „Револуцијата на розите“ го собори последниот нејзин лидер од советската ера во 2003-2004 година.

Декларацијата од Букурешт во 2008 година вклучуваше ветување за евентуално членство во НАТО, но петдневната војна со руските сили кои ги поддржуваа сепаратистите во две грузиски републики четири месеци подоцна, што навидум ги преуреди геополитичките пресметки од сите страни. До 2012 година, „Грузискиот сон“ беше на власт и Иванишвили, кој се збогати во Русија, навидум сакаше повторно да ги отвори економските, културните и дипломатските врски со Русите.

„Сите овие години, Грузија направи се за да стане членка на НАТО и да влезе во ЕУ, и покрај реалната и присутна опасност од руска одмазда поради тоа. Ги повикуваме нашите партнери, наместо да ни упатуваат непотребни критики, да ни помогнат да ја надминеме нашата безбедносна неволја и да го постигнеме заслуженото членство во НАТО и ЕУ“, напиша претседателот на грузискиот парламент, Шалва Папуашвили.

Всушност, еден западен дипломат во Тбилиси, кој побара анонимност за да зборува послободно, за РСЕ изјави дека сомневањата на Грузија за НАТО почнале да се појавуваат пред руската инвазија на Украина. Почетокот на таа целосна војна во февруари 2022 година, рече изворот, само го продлабочи чувството на некои Грузијци дека е премногу ризично да се движат кон НАТО без железна гаранција дека Западот ќе ја одбрани Грузија доколку е потребно.

„Во изминатите години, имаше чувство на фрустрација меѓу грузиските власти дека процесот се одвива толку бавно, што недостатокот на безбедносна гаранција ги направи поранливи. Мислам дека денес тие го чувствуваат тоа повеќе од кога било, дека недостатокот на безбедност гаранцијата ги остава ранливи“, рече дипломатот.

„Онаму каде што тие порано го гледаа добивањето Акционен план за членство (МАП), како позитивен чекор, премиерот во Братислава јасно стави до знаење дека можеби неговата перцепција е дека недостигаат реални безбедносни гаранции што всушност ја зголемува ранливоста на Грузија наместо да ја зголеми одвраќањето на Грузија“.

На прашањето дали таа проценка е точна, дипломатот рече: „Мислам дека само Путин знае дали тоа е навистина точно, но не мислам дека е ирационално“.

Наместо да и понуди МАП на Грузија, НАТО потроши години креирајќи серија програми (со цел продлабочување на врските меѓу Грузија и Алијансата.

Како и Украина, на Грузија „веќе долго време, 15 години и се кажува, ако продолжите да работите и продолжите да работите напорно, ќе заработите Акционен план за членство. Но, наместо Акционен план за членство, други работи се доделени од НАТО“ рече потполковник на американската армија Волтер Ландграф за време на неодамнешната безбедносна конференција во Тбилиси.

Хамилтон рече дека со текот на времето, НАТО стана помалку подготвен да прими држави на границите на Русија кои не се способни да се заштитат себеси. Потегот како внесувањето на балтичките земји во НАТО во 2004 година „нема да се повтори“, рече тој.

„НАТО нема да ги прими земјите кои се воени обврски за Алијансата. Грузија во моментов е воена одговорност за Алијансата. Украина не е. Украина покажа дека може да се брани и тоа многу ефикасно“.

Ландграф посочи дека стандардите се помалку ригорозни за земјите подалеку од Русија. Тој истакна дека кога Северна Македонија беше примена во 2020 година, НАТО призна дека процесот на воени реформи во таа земја е нецелосен.

„Северна Македонија не се граничи со Руската Федерација. Северна Македонија нема територијални поделби. Тоа се различни геополитички контексти, но тоа веројатно не е утешно за обичните Грузијци“, рече Ландграф.


Аспирациите на Грузија за НАТО, исто така, страдаа од истите политички прашања што ја попречија нејзината кандидатура за ЕУ: серија навидум регресивни политички одлуки што предизвикаа сомневања кај западните партнери на земјата за нејзината демократска искреност. Официјалните претставници на НАТО сè повеќе ги истакнуваат тие грижи. Канцеларијата за врски на НАТО во Тбилиси не одговори на прашањата од РСЕ за овој напис.

И покрај каков било „замор на НАТО“ меѓу офицерите и креаторите на политиката, членството останува популарна цел меѓу Грузијците. Истражувањето спроведено во март од Националниот демократски институт покажа дека 73 отсто од испитаниците се за членство во НАТО, наспроти само 13 отсто кои се против.

Високи грузиски претставници малку јавно кажаа за тоа што се надеваат да добијат од претстојниот самит на НАТО. Министерството за одбрана не одговори на барањето на РСЕ за коментар за ова прашање.

Имаше предлози за отстранување на МАП како формален услов за пристап на Грузија, одобрен од опозициските членови на парламентот.

Таквиот потег „ќе го испрати вистинскиот сигнал до грузискиот народ“, изјави за РСЕ Леван Долиџе, поранешен шеф на грузиската мисија во НАТО.

Малку е веројатно дека Украина ќе добие директен пат за членство во Вилнус. Но, членките на НАТО, наводно, работеле на значително зголемување на воената помош за Киев и на новиот Совет НАТО-Украина.

Во меѓувреме, Финска се приклучи на Алијансата претходно оваа година и се чини дека Шведска е на работ да го стори тоа, во забрзани процеси кои целосно го прескокнаа чекорот со МАП. Иако ниту една од земјите не е во директен конфликт со Русија, нивните забрзани понуди покренаа прашања за тоа зошто таквите исклучоци можеби не се дозволени за Киев или Тбилиси.

„Со години назад НАТО им рече и на Украина и на Грузија дека Акциониот план за членство е следниот чекор на вашиот директен пат кон членство. Но, НАТО, исто така, рече дека двете земји веќе имаат практични алатки за да ги подготват за членство што значи дека MAП не е практична алатка и има претежно симболична вредност“, рече Ландграф.

Резултатот може да биде ненамерна употреба на двоен стандард, додаде тој, сигнализирајќи „дека постои еден стандард за земји како Финска и Шведска, а потоа друг стандард за земји како Грузија и Украина“.

Ако анкетите се точни, речиси тројца од четворица Грузијци се надеваат дека тоа не е така.

XS
SM
MD
LG