Достапни линкови

Бунтовниците во источна Либија принудени на повлекување


Бунтовниците во источна Либија денеска морале да се повлекуваат од своите позиции бидејки биле изложени на артилериски напад од тенкови и тешка артилерија, јавуваат агенциите. Бунтовниците изјавиле дека се надевале дека воздушните напади на западните сили ќе ги онеспособат силите на Моамер Гадафи во тој дел од Либија, но во изминатата ноќ тоа не се случило. Вчера буновниците напредувале околу 100 километри кон градот Сирте, но биле запрени а денеска морале да се повлекуваат.
XS
SM
MD
LG