Достапни линкови

Русија со нови критики за странската воена интервенција во Либија


Сергеи Лавров
Русија смета дека нападите врз силите на либијскиот лидер Муамар Гадафи се исти како интервенциите при граѓанска војна. Рускиот министер за надворешни работи Сергеи Лавров изјави дека резолуцијата на Обединетите нации за затворање на воздушниот простор, која беше донесена на 17 март, имала единствена цел да ги заштити жителите на Либија. Како и да е, извештаите покажуваат дека директно се напаѓаат силите на Гадафи и се подржуваат приврзаниците на опозицијата, дополни Лавров, нарекувајки ги анти-владините демонстранти „вооружени бунтовници“. Русија во Советот за безбедност при Обединетите нации има право на вето, но одлучи да не ја блокира резолуцијата во која се наведува дека „сите потребни мерки за послушност“ мора да бидат превземени со цел затворање на воздушниот простор над северноафриканската земја.

Во меѓувреме, силите на либискиот водач се повлекуваат, додека опозициските бунтовници на неговиот режим воспоставија контрола врз сите поважни нафтени терминали во источна Либија.

XS
SM
MD
LG