Достапни линкови

Русија се префрли на летно сметање на времето - засекогаш


Русија денеска перманентно се префрли на летно сметање на времето. Промената ја иницираше претседателот Димитриј Медведев, кој аргументира дека луѓето и животните доживуваат стресови при префрлањето од зимско кон летно сметање на времето и обратно. Москва сега ќе биде четири часа пред Гринич цела година. Научниците, од друга страна, тврдат дека за сега нема студии кои покажуваат стресни манифестации при ваквите промени.
XS
SM
MD
LG