Достапни линкови

Вести

Талибанците се тргнати од казахстанската листа на терористи

Илустрација, архивска фотографија- казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев
Илустрација, архивска фотографија- казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев

Казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев на 3 јуни изјави дека неговата земја ги симнала Талибанците од својата терористичка листа. Тој ова информација ја соопшти во своето обраќање на седницата на претседателите на парламентот на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) во Алмати.

Токаев истакна дека потегот е направен за да се развијат трговски и економски врски со Авганистан предводен од Талибанците, како и дека сегашниот режим ќе биде долгорочен фактор. Тој ги повика лидерите на Русија, Белорусија, Киргистан и Таџикистан да ја поддржат иницијативата на Астана за формирање регионален центар за цели на одржлив развој за Централна Азија и Авганистан во Алмати.

Талибанците се означени како терористичка организација во многу западни земји. Во 2005 година, Астана ги додаде Талибанците на листата на „терористички организации“.

Но, минатата година Министерството за надворешни работи на Казахстан објави дека ќе ја отстрани организацијата „Талибанците“ од „листата на терористи“.

Во мај 2021 година, западните земји, предводени од Соединетите држави, почнаа да ги повлекуваат своите трупи кои беа мировни мисии во Авганистан 20 години. На 15 август 2021 година, талибанците влегоа во Кабул и го зазедоа целиот Авганистан. Откако Талибанците ја презедоа власта во Авганистан, Астана испрати официјална делегација во Кабул, а амбасадата на Казахстан во Кабул не престана со работа.

види ги сите денешни вести

Истрели на митинг во Пенсилванија, Трамп со крв на лицето

Фотографија од моментот кога обезбедувањето го евакуира Трамп по истрелите на неговиот митинг во Пенсилванија
Фотографија од моментот кога обезбедувањето го евакуира Трамп по истрелите на неговиот митинг во Пенсилванија

Агенти на тајната служба го турнале поранешниот американски претседател Доналд Трамп на митингот во Батлер, Пенсилванија откако се слушнале истрели. Тој паднал на земја, по што безбедносните служби го подигнале и го изнеле од бината, јавува Си-Ен-Ен.

Трамп потоа бил однесен во возило и евакуиран од местото на настанот. Инцидентот се случил неколку моменти откако тој се качил на бината на митингот.

Трамп ги поздравува насобраните на митингот за време на неговото евакуирање по пукањето
Трамп ги поздравува насобраните на митингот за време на неговото евакуирање по пукањето

Новинарите кои известуваа од митингот во Батлер, каде што поранешниот претседател Доналд Трамп требаше да оддржи говор, велат за Си-Ен-Ен дека слушнале „серија силни експлозии или силни удари“ пред агентите на тајната служба да се упатат кон Трамп и да го заштитат.

„Припадници на тајната служба веднаш го покрија Трамп, и потоа повторно се слушна нешто што наликува на силни удари “, се вели во новинарскиот извештај.

„Агентите го фатија Трамп, кој беше виден како ја крева тупаницата во воздух“, се додава во извештајот од митингот, а на видео снимките од новинската агенција Ројтерс се гледа, како што објави Ројтерс „нешто што изгледа како крв на неговото лице и увото“.

„Поранешниот претседател е безбеден“, соопшти тајната служба набрзо по евакуацијата.

Од кампањата на Трамп набрзо соопштија дека тој е во добра здравствена состојба, откако на митингот во Пенсилвација беа слушнати, како што јавува новинската агенција Асошиетед прес, очигледни истрели од огнено оружје кои одекнаа низ толпата.

„Претседателот Трамп им се заблагодарува на органите на редот и на првите што реагираат со нивната брза акција за време на овој грозоморен чин. Тој е добро и се прегледува во локална медицинска установа. Повеќе детали ќе следат“, е наведено во соопштението од претставници на кампањата на републиканскиот кандидат за претседател Трамп.

Владата вечерва прогласи кризна состојба поради пожарите

Пожарот во близина на Неготино
Пожарот во близина на Неготино

Владата доцна вечерва ( 13 јули ) прогласи кризна состојба во времетраење од 30 дена поради зголемена појава на пожари на територијата на Република Северна Македонија.

Со одлуката на Владата, Министерството за внатрешни работи (МВР) доби задача да ангажира полициски сили при гасење на пожарите.

Министерството за здравство и здравствениот персонал од општа и медицина на трудот се задолжуваат да бидат во приправност за времетраењето на кризната состојба, додека Министерството за финансии се задолжува да обезбеди дополнителни наменски финансиски средства доколку за тоа се покаже потреба.

„Владата му предлага на претседателот на Република Северна Македонија да одлучи за учество на дел од припадниците на Армијата на Република Северна Македонија (вид и број на сили и капацитети на армиските единици, намена и задачи за кои се бараат и времетраењето на активноста и ангажираноста на армиските единици), во справувањето со кризната состојба“, наведуваат од Владата.

Центарот за управување со кризи (ЦУК) соопшти дека се активни 8 пожари на отворено, од кои 3 избувнале денеска, а 5 се уште се активни од претходно.

Претходно, кризниот штаб на општина Неготино информираше дека состојбата на терен е алармантна и дека досега се ангажирани сите расположливи ресурси.

„Неопходна е многу поголема поддршка. Да се обезбеди комплетна опрема за противпожарна заштита, со цел да може при гасењето на пожарот да интервенираат поголем број лица. Да се обезбеди дрон од СВР Велес и припадници на СВР Велес, кои ќе интервенираат при гасењето на пожарот“, се заклучоците на Штабот за заштита и спасување на Општина Неготино по седницата одржана вечерва.

Од Авто-мото сојузот информираат дека во прекин е сообраќајот на регионалниот пат Штип – Неготино кај клучка 21 км, и тоа во двата правци поради пожар на планината Серта.

Инфографика - Пожари и штети (2019-2023)
Инфографика - Пожари и штети (2019-2023)

Според податоците од ЦУК, Во општина Неготино гори во атарот на село Калањево, во општина Ново Село на Огражден, а пожар има и на планината Кожуф кон Гевгелија. Пожар има и близина на прилепско Црнилиште како и во штипско меѓу селата Драгоево и Селце. Исто така пожар има во општина Конче, кај сeлата Горно и Долно Лаповиќ, а гори и кај велешкото село Јаболчиште.

Истовремено, Владата упати апел до граѓаните за внимателност при движењето во шуми и шумските појаси и областите зафатени со пожари.

Според податоците од ЦУК, од почетокот на месецов до сега, заклучно со 12 јули, евидентирани се 173 пожари на отворен простор од пошироки размери.

Обвинителство бара притвор за скопјанецот кој им дал седативи на четворицата малолетници

Илустрација
Илустрација

Основното јавно обвинителство отвори истрага и побара од Судот мерка притвор против 40 годишниот скопјанец кај кого полицијата пронајде четворица малолетници во бессознание. Според соопштението истрагата е покрената под сомнение дека на четворицата малолетници им дал медикаменти, односно од неговите лекови за одвикнување од алкохол.

Тој е осомничен за сторени кривични дела „тешки дела против здравјето на луѓето“, како и за кривичното дело „излагање на опасност“.

Осомничениот, додека на 11 јули во вечерните часови во неговиот дом престојувале четири деца на возраст од 15 до 17 години, ставил во промет лекови што се штетни за здравјето.

„Тој заедно со децата почнал да конзумира алкохол и во текот на вечерта извадил лекови “тергатол 200 мг”, “запира 10 мг” и “дијазепам 5 мг” кои ги користел за одвикнување од зависност од алкохол и кои им ги понудил на малолетниците да ги испијат за подобро расположение“, се вели во соопштението на Обвинителството.

Во соопштението се вели дека тој им дал да испијат поголемо количество од лековите во комбинација со алкохолот, иако бил свесен за штетната последица што може да настапи и со тоа тешко им го нарушил здравјето.

Следниот ден попладнето полициски службеници ги пронашле оштетените деца во неговиот дом во бессознание и со сериозно влошена здравствена состојба. Со возило на итна медицинска помош биле префрлени на Клиниката за токсикологија, каде што кај децата било констатирано високо присуство на бензодијазепини во крвта.Некои од овие лекови се сметаат за седативи, а други се сметаат за анти-анксиозни лекови.

„Осомничениот претходно станал и во дневната соба ги затекнал децата како лежат во сериозно влошена здравствена состојба која претходно самиот ја предизвикал, но и покрај тоа ги оставил без помош“, е наведено во соопштението.

Директорот на клиниката Андон Чибишев соопшти дека докажано е присуство на психоактивни супстанци кај четворицата малолетни пациенти, без при тоа да има присуство на алкохол.

„Сите четворица пациенти се свесни, во подобрена здравствена состојба, со стабилни витални параметри. Немаат посериозни повреди. Продолжува интензивното лечење и надзор на Универзитетската клиника за токсикологија“, појасни Чибишев.

Во описот на случајот се вели дека вчера во 13:57 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено оти во двор од куќа, сопственост на Д.Ѓ., тој со тврд предмет бил физички нападнат од малолетник.

По добиената пријава полициските службеници биле во куќата каде ги затекнале четирите малолетни лица од кои две биле во бессознание.

САД предупредува:Русија ќе ги искористи тензиите во Западен Балкан

Илустрација
Илустрација

Москва се обидува да ги искористи етничките тензии на Западен Балкан за да предизвика „нестабилност и да ја попречи интеграцијата на регионот во евроатлантските институции“, соопшти американскиот Стејт департмент.

Предупредувањето дојде откако пензионираниот американски генерал Весли Кларк, поранешен врховен командант на НАТО во Европа, неодамна предупреди дека Русија, која одржува блиски врски со српскиот претседател Александар Вучиќ, го користи Белград како полномошник за да сее раздор во регионот.

Србија, која е кандидат за членство во Европската унија од 2012 година, досега одбиваше да воведе санкции кон Москва поради војната против Украина, иако гласаше за неколку резолуции на ОН со кои се осудува руската агресија.

Тензиите се во пораст во последниве месеци во северно Косово, каде што има значително етничко српско малцинство, и во Република Српска, ентитет во Босна и Херцеговина со мнозинско српско население.

Лидерот на Република Српска, Милорад Додик, кој беше ставен под санкции од САД и Велика Британија поради неговите напори да го поткопа Дејтонскиот мировен договор од 1995 година со кој заврши граѓанската војна во оваа балканска земја, исто така беше во пријателски односи со рускиот претседател Владимир Путин.

Сепаратистичките изјави на Додик беа една од главните пречки во напредокот на Босна кон членството во ЕУ, откако таа стана кандидат во 2022 година.

„Јасно е дека Русија не ја поддржува истата европска иднина за земјите од Западен Балкан што тие самите ги избраа и што луѓето од регионот ја заслужуваат. Русија се обидува да ги искористи меѓуетничките тензии, да создаде нестабилност и да ја опструира интеграцијата на регионот во Евроатлантските институции“, изјави за РСЕ портпарол на Стејт департментот.

Во северно Косово, во кое доминира српското население, тензиите останаа високи по инцидентот во септември 2023 година, во кој загина полицаец етнички Албанец, по средбата со маскирани командоси, наводно предводени од политичар од косовски Србин.

Долго одложуваното ветување на косовската влада за асоцијација на општините на косовските Срби за дијалог со Приштина и неодамнешната забрана за употреба на српскиот динар, кој остана во широка употреба во северно Косово, исто така ги зголемија тензиите со Белград. која не ја призна декларацијата за независност на својата поранешна покраина во 2008 година.

„Остануваме загрижени поради ризикот локалните тензии да се претворат во сериозни политички пожари кои ќе ги задржат државите од регионот, на пример во северно Косово и со оглед на заканите за отцепување во Босна и Херцеговина“, изјави портпаролот за РСЕ.

Тој додаде дека тесно соработуваат со сите страни за да се минимизираат тие ризици.

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Џејмс О'Брајан неодамна ги опиша тензиите на северно Косово и заканите на Република Српска за отцепување како главни безбедносни ризици на Западен Балкан.

„Ова е причината зошто Соединетите Држави работат со земјите од Западен Балкан за зајакнување на регионалната соработка и унапредување на реформите што ќе ги намалат можностите за злобно руско влијание и ќе донесат траен мир, стабилност и просперитет во регионот“, рече портпаролот.

„Руската агресивна војна против Украина ја нагласува итноста и важноста на овие приоритети.

Поранешниот пакистански премиер Кан, ослободен од обвининието за незаконски брак

Имран Кан и неговата сопруга Бушра Кан
Имран Кан и неговата сопруга Бушра Кан

Судот во Исламабад на 13 јули ги ослободи поранешниот премиер Имран Кан и неговата сопруга на 13 јули од обвиненијата за незаконски брак.

Кан (71) и неговата сопруга Бушра Кан, позната и како Бушра Биби, беа осудени на 7 години затвор во февруари кога судот ги прогласи за виновни за кршење на исламскиот закон со тоа што не го запазиле потребниот интервал помеѓу разводот на Биби од претходниот брак и нејзиниот брак со Кан.

Овој судски процес е покренат по барање на нејзиниот поранешен сопруг Хавар Маника. Тој тврдеше дека Имран Кан се оженил со Бушра Биби во време кога периодот на Ида Шерија не бил завршен. Според исламскиот закон, „Ида“ е периодот што жената го поминува по смртта или разводот на нејзиниот сопруг пред повторно да се омажи. Овој период е три месеци.

Приведен скопјанецот каде што беа пронајдени малолетници во бессознание

Илустрација, психотропни средства
Илустрација, психотропни средства

Скопјанец на возраст од 40 години, сопственик на куќата во која вчера беа пронајдени четворица малолетници во бессознание е приведен во полиција. Полицијата кусо соопшти дека тој е приведени иако по негова пријава за напад од малолетник, полициските службеници пристигнале на адресата.

Малолетниците се во подобра здравствена состојба, откако на клиниката за токсикологија биле донесени во бессознание си забележливи модринки по телото.

Четворицата малолетници се на возраст од 14 до 17 години, а засега не се знае од што настаниле повредите на нивните тела.

Директорот на клиниката Андон Чибишев соопшти дека докажано е присуство на психоактивни супстанци кај четворицата малолетни пациенти, без при тоа да има присуство на алкохол.

„Сите четворица пациенти се свесни, во подобрена здравствена состојба, со стабилни витални параметри. Немаат посериозни повреди. Продолжува интензивното лечење и надзор на Универзитетската клиника за токсикологија“, појасни Чибишев.

Од полицијата велат дека во тек е увид под раководство на јавен обвинител и се преземаат мерки и активности за целосно расчистување на случајот.

Во описот на случајот се вели дека вчера во 13:57 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено оти во двор од куќа, сопственост на Д.Ѓ., тој со тврд предмет бил физички нападнат од малолетник.

По добиената пријава полициските службеници биле во куќата каде ги затекнале четирите малолетни лица од кои две биле во бессознание.

Иран нема да одговори на притисокот од САД

Архивска фотографија, новоизбраниот ирански претседател Масуд Пезешкијан
Архивска фотографија, новоизбраниот ирански претседател Масуд Пезешкијан

Новоизбраниот ирански претседател Масуд Пезешкијан рече дека неговата влада ќе создаде „рамнотежа во односите со сите земји“ во согласност со националните интереси и им порача на САД дека неговата земја „нема да одговори на притисокот“.

Во написот во државниот весник Техеран Тајмс, Пезешкијан повика на „конструктивни односи“ со западните земји за да му помогнат на Иран да „излезе од изолацијата“ и се залагаше за обновување на нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Иран и глобалните сили.

Тој во текстот „Мојата порака до новиот свет“ ги пофали претседателските избори кои „покажаа исклучителна стабилност“ и порача дека ќе ги исполни ветувањата што ги дал во предизборната кампања.

Пезешкијан, 69-годишен кардиохирург и долгогодишен пратеник, го победи конзервативниот кандидат, поранешниот нуклеарен преговарач Саид Џалили, во вториот круг од изборите.

Изборите беа распишани откако претходниот претседател, Ебрахим Раиси, загина во хеликоптерска несреќа во мај.

Во пораката, новоизбраниот претседател изјави дека неговата администрација „ќе му даде приоритет на зајакнувањето на односите со соседите“ и ги повика арапските земји да ги искористат „сите дипломатски лостови“ за да обезбедат траен прекин на огнот во војната во Појасот Газа меѓу Израел и Хамас, кој САД и ЕУ го сметаа за терористичка организација.

Иран долго време го поддржува Хамас, а Пезешкијан ја изрази својата целосна поддршка за „палестинскиот отпор“ во порака до шефот на групата, Исмаил Ханије, во средата.

Пезешкијан во текстот ги поздравува односите на Иран со Русија и Кина, кои „постојано ни стоеја на страна во тешки времиња“. Тој рече дека Москва е „ценет стратешки сојузник“ и дека неговата влада ќе ја прошири билатералната соработка. Тој, исто така, ја изрази својата подготвеност да ги „поддржи иницијативите насочени кон“ постигнување мир меѓу Русија и Украина во тековната војна што влезе во третата година.

Најмалку 71 лице загинаа при израески напад врз камп со раселени Палестинци

Најмалку 71 лице загина во израелски воздушен напад врз камп за раселените Палестинци во јужниот дел на Појасот Газа, соопшти Министерството за здравство на територијата контролирана од Хамас, која САД и ЕУ ја сметаат за терористичка организација. Во меѓувреме Израел вели дека целта на нападот бил шефот на военото крило на таа организација.

Израелски официјален претставник изјави дека цел на нападот бил Мохамед Деиф, еден од организаторите на нападот на Хамас на 7 октомври врз јужен Израел што ја предизвика војната во Појасот Газа.

Уште 289 лица се повредени во нападот во областа Кан Јунис, соопшти Министерството под контрола на Хамас, кое САД и ЕУ го сметаат за терористичка организација. Се додава дека многу повредени и мртви се пренесени во блиската болница Насер.

Нападот се случил во кампот Муваси, кој се наоѓа во хуманитарната зона одредена од Израел, која се протега од северниот дел на Рафах до Кан Јунис.

Радиото на израелската армија во саботата соопшти дека цел на нападот на кампот бил шефот на военото крило на Хамас, Деиф, додавајќи дека не се знае дали е убиен.

Военото радио соопшти дека Деиф се крие во зграда во хуманитарната зона Маваси.

Израелски функционер изјави дека цел на нападот, покрај Деиф, бил и Рафа Салама, уште еден висок функционер на Хамас. Тој не кажа дали во нападот загинале двајца високи функционери на Хамас.

Деиф преживеа седум израелски обиди да го убијат, последниот во 2021 година, и со децении е на врвот на листата на најбарани во Израел.

Во нападот на Хамас на 7 октомври, според израелските податоци, загинале 1.200 луѓе, а биле земени повеќе од 250 заложници. Според здравствените власти во Газа, повеќе од 38.000 луѓе биле убиени во следните израелски офанзиви.

Поплави по силното невреме во јужна Германија

Илустрација
Илустрација

Поплави, сообраќаен хаос и блокирани патишта поради паднати дрвја предзивика големото невреме со град што ја погоди синоќа јужната германска покраина Баварија, јавува германската новинска агенција ДПА.

Во градот Кемптен, југозападно од Минхен, службите за итни случаи пријавиле околу 320 интервенции помеѓу 18 часот и полноќ.


Најпогодени се регионот Алгау и областа Линдау, во близина на Боденското езеро и границата со Австрија. Во тек е расчистување и испумпување на водата од поплавените објекти.

Уште 230 интервенции се пријавени во Розенхајм. Службите за итни случаи интервенирале на поплавените визби и паднати дрва на патиштата и на пруги.

Нема информации за повредени.

При израелски напад врз воен началник на Хамас, загинаа најмалку 20 Палестинци

Илустрација, Појасот Газа
Илустрација, Појасот Газа

Израелската војска на 13 јули го нападнала воениот началник на Хамас која САД и ЕУ ја прогласија за терористичка организација, во нападот врз Кан Јунис во Газа. При нападот загинале најмалку 20 Палестинци, тврди палестинското Министерство за здравство.

Израелското армиското радио соопшти дека не е јасно дали воениот шеф на Хамас Мохамед Деиф е убиен.

Во соопштението на Министерството за здравство на Газа се вели дека болницата Насер во Кан Јунис примила 20 тела и 90 ранети. Во соопштението не е дадена конечна бројка за жртвите преместени во други медицински установи.

Од Хамас која САД и ЕУ ја прогласија за терористичка организација, за новинската агенција Ројтерс велат дека најмалку 100 луѓе се убиени и ранети, меѓу кои и членови на Цивилната служба за итни случаи.

Висок претставник на Хамас не потврди дали Деиф бил присутен.

„Израелските наводи се глупости и имаат за цел да го оправдаат застрашувачкиот масакр. Сите маченици се цивили и она што се случи беше тешка ескалација на војната за геноцид, поддржана од американската поддршка и светскиот молк“, изјави Абу Зухри од Хамас која САД и ЕУ ја прогласија за терористичка организација, за новинската агенција Ројтерс.

Според израелските податоци, милитантите предводени од Хамас убиле 1.200 луѓе и зеле повеќе од 250 заложници во прекуграничен напад во јужен Израел на 7 октомври.

Израел возврати со воена акција во Газа во која загинаа повеќе од 38.000 Палестинци, соопштија медицинските власти во Газа.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG