Достапни линкови

Вести

Бразил воведена вонредна состојба поради птичји грип

Бразилскиот министер за земјоделство Карлос Фаваро вчера прогласи вонредна состојба од 180 дена како одговор на појавата на многу заразен вирус на птичји грип меѓу дивите птици.

Бразил е најголем извозник на месо од живина во светот, односно 35 отсто од месото на пазарот е од Бразил, покажуваат податоците на Министерството за земјоделство за 2022 година.

Мерката, која ќе биде во сила 180 дена, има за цел „да се спречи (болестите) да влезат во производството на живина, како и да се зачува дивата фауна и флора и здравјето на луѓето“, се вели во соопштението на бразилското Министерство.

Во него се додава дека се забранети саеми, натпревари и изложби на живина.
Бразилските власти во понеделникот објавија дека откриле три нови случаи на птичји грип, со што вкупниот број регистриран од средината на мај во земјата се искачи на осум. Сите случаи се однесуваат на диви птици во неколку области низ Бразил.

Птичјиот грип е причина за високата смртност кај дивите птици и живината. Болеста ретко се забележува кај луѓе и обично се јавува преку близок контакт со заразени птици.

види ги сите денешни вести

Блинкен го пофали напредокот на Молдавија и подготовките за пристап во ЕУ

Американскиот државен секретар Антони Блинкен и претседателката на Молдавија Маја Санду. 29.05.2024.
Американскиот државен секретар Антони Блинкен и претседателката на Молдавија Маја Санду. 29.05.2024.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен на 29 мај вети 135 милиони долари помош за Молдавија за енергетска безбедност и за спротивставување на руските дезинформации, потврдувајќи ја поддршката на Вашингтон за европската интеграција на Молдавија и нејзиниот суверенитет против руските закани, во услови на војната врз Украина.

Блинкен ја најави помошта и го изрази своето воодушевување од раководството на претседателката Маја Санду на заедничката прес-конференција со Санду во Кишињев, каде што тој е на станица пред да отпатува за Прага на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО.

Тој го пофали неодамнешниот напредок постигнат во Кишињев, вклучително и борбата против корупцијата и подготовките за пристап во ЕУ.

„Пред две години, кога бев тука, разговаравме за тоа како ќе можеме да изградиме динамична Молдавија, закотвена во Европа, која живее во мир. И покрај сите тешкотии со кои се соочувате, презедовте конкретни чекори за исполнување на оваа визија, која ќе создаде силна иднина, преку напредок на европскиот пат“, рече Блинкен.

Блинкен, исто така, повторно се заблагодари на Молдавија за помошта што им ја пружи на украинските бегалци.

„Вие навистина сте мала земја со големо срце“, рече Блинкен.

Од почетокот на целосната инвазија на Русија, Соединетите Држави и обезбедија на Молдавија финансиска помош од 774 милиони долари. Речиси половина од таа сума, 300 милиони долари, беа наменети за енергетска безбедност.

Санду рече дека помошта од САД е искористена за поттикнување на енергетската безбедност, модернизација на земјоделството и борба против корупцијата.

„Всушност, на овој начин не поддржувате во остварувањето на нашиот сон Молдавија да стане земја на загарантиран мир, слобода и благосостојба“, рече Санду.

Блинкен ја посети Молдавија поради загриженоста од обновените закани од Русија и за Молдавија и за Грузија.

Русија сè уште има 1.500 војници стационирани на спорната територија Трансдњестар, а во Грузија ги поддржува антизападните потези на владејачката партија кои се спротивни на нејзините аспирации за пристап во Европската унија.

И двете земји имаат кандидатски статус за приклучување во ЕУ.

Блинкен, исто така, одговори на прашањата дали западните поддржувачи на Украина ќе му дозволат на Киев да го користи оружјето што го обезбедиле за да напаѓа цели во Русија. Одговорот на Блинкен беше дека сојузниците на Украина ќе ги „прилагодат и приспособат“ своите испораки на оружје за да го обезбедат нејзиниот успех.

„Бидејќи она што го прави Русија се промени во однос на тоа како ја продолжува својата агресија, ние се приспособивме на тоа и убеден сум дека ќе продолжиме да го правиме тоа“, рече Блинкен.

Џејмс О'Брајан, највисокиот американски дипломат за Европа, минатата недела рече дека во овој момент нема директна воена закана за Молдавија од Русија, но рече дека има „тековни операции за руско влијание и дека тоа е загрижувачко“.

Молдавија постојано ја обвинува Русија дека се меша во локалните избори и води кампањи за дезинформации во обид да ја собори владата и да го попречи нејзиниот пат кон пристапување во ЕУ. Санду рече дека очекува руската дезинформации да се зголемат во наредните месеци. Русија ги отфрли обвинувањата.

Во Грузија, тие стравови се интензивираа на 28 мај, кога парламентот на земјата го отфрли претседателското вето на нацрт-законот за „странски агент“ што предизвика неколкунеделни улични протести против законот. Демонстрантите велат дека тоа ќе ја ограничи слободата на медиумите и ќе ги попречи аспирациите на Грузија за ЕУ.

Макрон - на Украина треба да и се дозволи да гаѓа цели во Русија

Францускиот претседател Емануел Макрон.
Францускиот претседател Емануел Макрон.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека се залага да ѝ се дозволи на Украина да ги напаѓа воените бази внатре во Русија со оружје со долг дострел обезбедено од западните партнери.

На 29 мај Макрон се приклучи на претходните изјави на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој исто така повика на промена на таа позиција поради сложеноста на војната во Украина.

Прашањето дали да ѝ се дозволи на Украина да гаѓа цели на руска територија со оружје испорачано од Запад е деликатно откако Москва ја започна својата инвазија врз Украина на 24 февруари 2022 година, пишува АП.

Украина ги притиска своите западни поддржувачи да ѝ дозволат да гаѓа цели во Русија користејќи оружје со поголем дострел што Киев го добива од Западот.

Клучните поддржувачи на Украина, вклучително и САД и Германија, не сакаа да дозволат Киев да изврши напади преку границата поради стравот дека би можело да ги доближи до директен конфликт со Москва.

Макрон рече дека позицијата на Франција е дека на Украина мора да ѝ се дозволи да ги неутрализира руските воени локации од кои истрелува проектили.

„Ако им кажеме на Украинците дека немаат право да ги таргетираат местата од кои се испукани проектили кон нив, ние всушност им кажуваме дека ќе ве снабдуваме со оружје, но дека не можете да се браните со него“, рече Макрон на прес-конференци за време на неговата официјалната посета на Германија.

И шефот за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жозеп Борел, ги повика земјите да ги балансираат стравувањата од ескалација со потребата на Украина да се брани, велејќи дека Киев има право да користи западно оружје за да нападне внатре во Русија.

ВМРО-ДПМНЕ и Вреди: ДУИ да биде одговорна опозиција - „тоа е волјата на мнозинството“

Средба помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН, 11.5.2024
Средба помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН, 11.5.2024

Нема ниту мајоризација, ниту шовинизам, ниту е важно што Ахмети имал чувство на навреденост, важно е што волјата на мнозинството е ДУИ да оди во опозиција и се соочи со одговорност, велат од ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на лидерот на ДУИ Али Ахмети кој рече дека почнуваат со чекори за спречување мајоризација.

„Ако одењето на ДУИ во опозиција е кршење на Рамковниот договор, тогаш и Али Ахмети го прекрши кога реши да ја изостави ВМРО-ДПМНЕ од владата и не го почитуваше резултатот на изборите 2016-та година каде победи ВМРО-ДПМНЕ. Што само значи дека почитувањето на Охридскиот договор нема врска со фактот дали ДУИ е власт или опозиција“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска во Мала Речица рече дека започнуваат со спречување на нова мајоризација и ги повика граѓаните да им се придружат во нивните напори „за заштита на гласот, легитимитетот и духот“ на Охридскиот рамковен договор.

Ваквите коментари од Ахемти доаѓаат во услови кога Коалицијата Вреди од албанскиот блок преговара со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на новата влада по изборите на 8 мај, но за ДУИ е спорно тоа што Вреди освоија помалки мандати од Коалицијата „Европски фронт“ од која е дел и ДУИ.

Како што рече денеска Ахмети, Коалицијата „Европски фронт“ се легитимниот претставник на Албанците во државата, велејќи дека оваа коалиција победила со над 30 илајди гласвои повќе од Коалцијата Вреди, додека на претседателските избори со 40 илади гласови повеќе. Тој исто така рече дека „Европскиот фронт“ и албанската опозиција во декември 2023 и јануари 2024 година потпишале договор за да не влегуваат во владата без уставни измени и гаранција за продолжување на европскиот пат.

„Европскиот фронт победи во 20 општини во кои живеат и гласаат Албанците и другите заедници. Европскиот фронт излезе како втора сила во државата, што се случи за првпат во историјата на земјата. Овие резултати беа прекршени и продолжуваат да се прекршуваат преку изборен инженеринг во очите на целата локална, регионална и меѓународнa jaвност“, рече Ахмети.

По изјавите на Ахмети, денеска реагираше и Коалицијата Вреди наведувајќи дека новата влада ќе ја сочинуваат победникот во македонскиот блок со победникот во албанскиот блок.

„ВЛЕН (Вреди), како коалиција на обединетата албанска опозиција, на изборите од 8 мај се потврди како носител на етничкиот легитимитет на гласачите албанци“, наведуваат од Коалицијата.

Од Влен апелираат „Ахмети треба да ја прифати реалноста“, бидејќи како што наведоа, тој одамна веќе немал право да се обидува да го монополизира ЕУ процесот како и процесот на унапредување на етничките права на Албанците во Република Северна Македонија.

„Уставните измени се еден од најважните приоритети на ВЛЕН, тргнувајќи од внесување на Бугарите во Уставот како услов за продолжување на ЕУ перспективите, бришење на срамната формулација 20 проценти и промена на изборниот модел за шеф на државата“, велат од Вреди. Тие апелираат до ДУИ да се однесува како одговорна опозиција и заради лични и теснопартиски интереси да не ги жртвува ЕУ перспективите на Северна Македонија.

Русија го стави актерот Алексеј Панин на листата екстремисти

Актерот Алексеј Панин ја напушти Русија во 2020 година и сега живее во САД (фото од 2013 година).
Актерот Алексеј Панин ја напушти Русија во 2020 година и сега живее во САД (фото од 2013 година).

Руската агенција за сузбивање на перење пари и финансирање тероризам на 29 мај објави дека актерот Алексеј Панин го ставила во регистарот на терористи и екстремисти.

Не беше наведена причина зошто Панин бил ставен во регистарот. Тој ја напушти Русија во 2020 година и сега живее во Соединетите Американски Држави (САД).

Против него беше распишана потерница пред една година, по истрага за обвиненијата дека го „оправдувал“ тероризмот.

Обвинението произлегува од објавувањето на Панин во октомври 2022 година на интернет, во кое тој ја поддржува експлозијата којашто го оштети мостот Керч.

Мостот го поврзува анектираниот украински Крим со полуостровот Таман на руска територија, а Москва ја обвини Украина дека е поврзана со експлозијата.

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација (ФСБ) по експлозијата објави дека за неа е одговорна главната разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана, што Киев демантираше.

Ердоган ги критикуваше ОН за израелските напади во Газа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги критикуваше Обединетите нации (ОН) и го повика „исламскиот свет“ да реагира по последните израелски напади врз Газа.

„ОН не можат да го заштитат ниту својот персонал. Што чекате да дејствувате? Духот на ОН е мртов во Газа“, рече Ердоган.

Израелските тенкови вчера на 28 мај стигнаа до центарот на Рафа, за прв пат по тринеделната копнена операција во југот на Појасот Газа, која наиде на глобална осуда и доведе до уште едно масовно преселување на палестинските бегалци.

За време на нападот на израелската армија врз кампот западно од Рафа, загинале повеќе од 20 лица, според податоците на цивилната одбрана во Газа.

Ердоган денеска критикуваше и одредени земји со мнозинско муслиманско население, посочувајќи дека тие немале заедничка акција во врска со израелскиот напад.

„Имам неколку зборови за исламскиот свет. Што чекате за да донесете заедничка одлука?“, рече Ердоган за време на обраќањето пред претставниците на неговата политичка партија, Партијата на правдата и развојот (АКП).

Тој исто така рече дека „Израел не е закана само за Газа, туку и за целото човештво“.

Израелските тенкови денеска продолжија втор ден по ред со пробните напади низ Рафа - град кој е едно од последните засолништа за раселените Палестинци.

Военото крило на Хамас - група која Европската унија и САД ја сметаат за терористичка и за Исламски џихад, соопштија дека се спротивставиле на израелските сили со противтенковски и минофрлачки ракети.

Израелската армија тврди дека на 29 мај тројца нејзини војници биле убиени, а тројца биле тешко ранети во борбите во јужниот дел на Газа.

Палестинските здравствени власти известија дека неколку луѓе биле ранети од израелски оган во источниот дел на Рафа и дека некои продавници биле запалени.

Израел продолжи со нападите врз Рафа и покрај одлуката на највисокиот суд на Обединетите нации, кој во петокот му нареди да ја прекине офанзивата.

Повеќе од 36.000 Палестинци се убиени во Појасот Газа од почетокот на војната, соопшти Министерството за здравство на Газа ко е под контрола на Хамас.

Израел ја започна операцијата откако милитантите предводени од Хамас го нападнаа јужниот дел на Израел на 7 октомври, убивајќи околу 1.200 луѓе и земајќи повеќе од 250 заложници, според израелските извештаи.

Кацарска - „Трпам закани неколку години наназад“

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска.
Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска.

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска изјави дека се решила да пријави закани кон неа кои „се случувале речиси секој втор или трет ден“.

„Ова се закани што ги пријавив, но јас трпам закани неколку години наназад. И, така речено, нема недела да помине, а да немам некоја закана. Имав и физички напад. Бев физички нападната, но никогаш претходно не пријавував, сметав дека се работи за изолирани случаи“, рече Кацарска.

Таа додаде дека засега нема никаква информации дали има некаква разврска од институциите за пријавените закани кон неа.

„Она што беше пријавено како прв настан немам никаква информација, а за тој што лично ми се закануваше мене, тој беше приведен во полициска станица. До каде е постапката и што се случува понатаму, не би можела да одговорам, рече Кацарска.

На 14 мај годинава во полициска станица пријавила евентуално загрозување на сигурноста откако на нејзин приватен паркинг во подземна гаража на зграда во Центар беа пронајдени импровизиран кревет и кујнски нож.

За овој случај тогаш беше соопштено од страна на портпаролката на Уставен суд Христина Беловска, која рече дека оставаат на надлежните да утврдат дали се работи за закани или случајност.

Беше кажано дека Кацасрса се соочила со повеќе непријатности во континуитет.

На 18 мај, во близина на ТЦ „Рамстор“ во центарот на Скопје непознато лице вербално и се заканувало на претседателката на Уставниот суд по што интервенирало нејзиното обезбедување.

Јутуб го затвори профилот на иранското министерство за надворешни работи

Илустративна фотографија.
Илустративна фотографија.

Видео платформата Јутјуб потврди дека ја укинала сметката на иранското Министерство за надворешни работи, повикувајќи се на почитување на американските санкции наметнати кон Техеран.

„Гугл е посветен на почитување на важечките санкции и закони. Доколку откриеме дека некој ги прекршува нашите услови за користење, преземаме соодветни мерки“, рече портпаролката на Јутуб, Алзбета Хузарова во писмена изјава за Радио Слободна Европа на 28 мај.

Санкциите на Вашингтон кон Иран ја забрануваат речиси целата американска трговија со земјата и ги блокираат владините средства во Соединетите Американски Држави.

Илјадници луѓе и компании, ирански и странски, беа цел на програмата за санкции, додека Вашингтон се обидува да ја ограничи иранската влада.

Иранската официјална новинска агенција ИРНА објави дека профилот на Јутуб е суспендиран, откако објави видео на англиски јазик за поддршка на Палестинците во време на израелската војна против Хамас во Појасот Газа.

Агенцијата ИРНА, која е под државна контрола, го обвини Јутуб кој е забранет во Иран од 2009 година, за „нарушување на слободата на говорот“.

Запрашана за тврдењето на иранската агенција дека пропалестинското видео резултирало со отстранување на сметката, Хоузарова повтори дека причината се санкциите на Соединетите Американски Држави (САД).

„Поради воведените санкции на САД, иранските државни канали не се дозволени на YouTube“, наведуваат од Јутуб.

Иран ги блокираше сите поголеми платформи за социјални медиуми и ја забрани употребата на виртуелни приватни мрежи (ВПН) кои би можеле да се употребат за заобиколување на забраната. Сепак, иранските власти продолжуваат да користат блокирани платформи.

Ахмети најави чекори за „спречување на нова мајоризација“

Претседателот на ДУИ Али Ахмети.
Претседателот на ДУИ Али Ахмети.

Коалицијата „Европски фронт“ се легитимниот претставник на Албанците во државата, изјави денеска претседателот на ДУИ Али Ахмети велејќи дека оваа коалиција од која дел е и неговата партија победила со над 30 илајди гласвои повќе од Коалцијата Вреди, додека на претседателските избори со 40 илади гласови повеќе.

Тој во седиштето на ДУИ во Мала Речица рече дека започнуваат со спречување на нова мајоризација и ги повика граѓаните да им се придружат во нивните напори „за заштита на гласот, легитимитетот и духот“ на Охридскиот рамковен договор.

„Европскиот фронт победи во 20 општини во кои живеат и гласаат Албанците и другите заедници. Европскиот фронт излезе како втора сила во државата, што се случи за првпат во историјата на земјата. Овие резултати беа прекршени и продолжуваат да се прекршуваат преку изборен инженеринг во очите на целата локална, регионална и меѓународнa jaвност“, рече Ахмети.

Коментарите на Ахмети доаѓаат во услови кога Колицијата Вреди од албанскиот блок која освои 14 мандати на парламентарните избори на 8 мај, преговата со ВМРО-ДПМНЕ која освои 58 мандати.

Коалицијата „Европски фронт“ од која е дел ДУИ изборите ги заврши со 18 мандати.

Ахмети денеска рече дека во наредните денови ќе ја известат јавноста какви мерки и активности ќе преземаат по консултации со претседателите на партиите во коалицијата.

Во врска со тужбата од „Европскиот фронт“ на решението на ДИК за прегласувањето во Желино до Управниот суд, Ахмети рече дека очекува „правдата да ги земе предвид и да ги истакне непристрасноста и политичките договори што се направени за да се наруши легитимитетот стекнат на 8 мај 2024 година“.

Тој рече дека „Европскиот фронт“ и албанската опозиција во декември 2023 и јануари 2024 година потпишале договор за да не влегуваат во владата без уставни измени и гаранција за продолжување на европскиот пат.

Обвинителите му препорачаа на Мемети да не учествува во работата додека трае постапката против него

илустрација
илустрација

Советот на Јавни обвинители му препорачува на членот Иџет Мемети, кој е осомничен за примање награда за противзаконито влијание, да не учествува во работата и одлуките на Советот додека трае истрагата. На денешната седница, Советот образложи дека немаат законски можности за негово разрешување бидејќи Законот за Совет на јавни обвинители не предвидува можност отстранување од работното место додека трае кривичната постапка.

„Од тој аспект на нас како Совет ни се врзани рацете да можеме како било да го тргнеме влијанието на членот. Иако немаме законска можност, да постапиме со таа одредба што би била најлогична, не смееме да останеме неми и да не ги кажеме детектираните слабости по постапувањето по овој предмет“, рече членот на Советот, Кети Петкова.

Претседателката на Советот, Душица Димитриеска, во изјава за медиуми по расправата, истакна дека Советот ќе го следи текот на кривичната постапка и согласно исходот од неа ќе постапи според законот.

Таа појасни дека постапката за разрешување е предвидена, меѓутоа во овој случај е невозможна.

„Постапка за разрешување е предвидена, меѓутоа, таа постапка треба да отпочне со образложено барање кое треба да биде поднесено од најмалку 20 јавни обвинители и една третина од членови на Совеот, ова барање треба да е поткрепено со докази, во конкретниов случај тоа не може да се донесе“, рече Димитриеска.

Дополни дека Советот не може да му забрани на Мемети да присуствува на седниците.

Членот Антонио Јолевски, се согласи со неговите колешки и му препорача на Мемети да не учествува во работата на Советот.

„Оставаме на совеста, на моралот на членот на советот дали би учествувал. Би препорачал, особено кај избори и разрешување, да не учествува бидејќи токму во тие ситуации ќе се доведе во прашање кредибилитетот, дека во тие избори учествувал член на Советот за кој се води постапка во надлежното обвинителство“, образложи Јолевски.

Претходно, на почетокот на денешната седница, Димитриеска информираше дека Мемети ја информирал дека нема да присуствува на денешната седница и дека размислува да се повлече од функцијата заменик претседател на Советот.

Мемети е второосомничен во истрагата поврзана со примање награда за противзаконито влијание во која е вклучен и врховниот судија, Наке Георгиев. Двајцата осомничени се дел од истрагата што ја отвори ОЈО ГОКК и се сомничат за „примање награда за противзаконито влијание“.

Истрагата е отворена по акцијата на МВР која следува по претходна пријава од син на обвинет во предмет што се води во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Согласно Законот за Совет на јавни обвинители, одлуката за разрешување на член на Советот ја донесува Советот со најмалку шест гласови, при што за разрешувањето мора да гласале најмалку три члена избрани од јавните обвинители и три члена избрани од Собранието.

Претреси во Европарламентот поради руско мешање во европските избори

илустрација
илустрација

Белгиските истражители извршиле претрес во просториите на Европскиот парламент во Брисел и Стразбур, како дел од истрагата за руското мешање во европските избори, потврдија властите во Белгија на 29 мај.

Како што пренесуваат медиумите во Белгија, извршени се претреси во канцеларијата на соработник во Европскиот парламент во Брисел, како и во неговата куќа во бриселската населба Скарбек.

Претресот во францускиот град Стразбур, како што пренесуваат тамошните медиуми, е извршен по барање на белгискиот истражен судија и во соработка со Агенцијата на Европската унија за соработка во областа на кривичната правда (Евројуст), како и француски правосудните органи.

Овој претрес е извршен во канцеларијата на истиот соработник на Европскиот парламент. Иако нема информации за кој „соработник“ станува збор, некои медиуми напоменуваат дека се работи за лице кое е вработено во кабинет на претставник од крајнодесничарската партија.

Претресите се поврзани со таканаречениот случај „Порта Русија“, каде членовите на Европскиот парламент биле платени да промовираат руска пропаганда преку веб-страницата „Гласот на Европа“.

„Постојат индиции дека дотичниот функционер на Европскиот парламент одиграл значајна улога во ова“, рекоа белгиските органи за спроведување на законот.

Овој медиум беше санкциониран од Европската Унија во последниот пакет рестриктивни мерки што беше усвоен во мај. Белгискиот премиер Александар де Кроа претходно потврди дека белгиското федерално обвинителство отворило истрага за руското мешање во Европскиот парламент.

Ова дојде откако чешките разузнавачки служби открија постоење на мрежа финансирана од Москва која шири проруска пропаганда преку веб-страницата „Глас на Европа“.

На територијата на ЕУ во периодот од 6 до 9 јуни се одржуваат избори за новиот состав на Европскиот парламент. Повеќе од 400 милиони граѓани ќе избираат свои претставници во оваа институција.

Резултатот од овие избори ќе се одрази во назначувањето на шефовите на институциите на ЕУ, односно Европската комисија, Европскиот совет и високиот претставник на ЕУ за заедничка надворешна и безбедносна политика.

Нив ги поставуваат лидерите на земјите членки на ЕУ, а назначените раководители на институции ќе бидат од партиите кои добиле најмногу гласови на европските избори.

Освен изборите за институциите на ЕУ, оваа година во некои земји членки се одржуваат или веќе се одржани национални избори, а 2024 година е изборна и во Соединетите Држави, што е исто така важно за трансатлантските односи. Институциите на ЕУ прават се за да се борат против кампањата за дезинформации што доаѓа од Русија со цел да се влијае на изборниот резултат.

Според сите анкети, десничарските партии ќе доживеат пораст, а традиционалните партии од десниот центар и левиот центар ќе загубат пратенички места, иако се смета дека тие сè уште ги држат првите позиции, иако со послаби резултати.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG