Достапни линкови

Вести

Шефот на Вагнер призна дека има силен украински отпор околу Бахмут

РУСИЈА – Основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин, на погребот на неговиот платеник, затвореникот Дмитриј Меншиков, кој загина во војната во Украина. 24 декември 2022 година.
РУСИЈА – Основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин, на погребот на неговиот платеник, затвореникот Дмитриј Меншиков, кој загина во војната во Украина. 24 декември 2022 година.

Шефот на руската платеничка група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, призна дека руските сили се соочуваат со силен отпор од украинските сили во Бахмут.

Војската на Киев на 11 февруари соопшти дека руските воени загуби во Украина во изминатиот ден биле над 1.000.

Објавените забелешки на Пригожин на 10 февруари дојдоа кога украинските власти соопштија дека долгоочекуваната руска офанзива е во тек на истокот.

Киев очекува нова руска воена офанзива, бидејќи е убеден дека по неколкумесечни неуспеси, рускиот претседател Владимир Путин сака да го истакне успехот на бојното поле пред годишнината од неговата инвазија на 24 февруари.

Путин треба да го одржи своето одложено годишно обраќање пред парламентот на 21 февруари.

Пригожин во интервјуто со руски воен дописник, рече дека руските сили треба да го заземат Бахмут, местото каде со недели се водат интензивни борби

види ги сите денешни вести

Временска прогноза: Сончево и многу топло со температура до 40 степени

Архивска фотографија
Архивска фотографија

Времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 15 до 23, а максималната ќе достигне од 33 до 40 степени, соопштуваат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Во Скопје сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од западен правец. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне до 40 степени.

Во деновите од викендот Северна Македонија и понатаму ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ поради што времето ќе биде претежно сончево и натпросечно топло. Од понеделник во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Дневните температури ќе бидат во постепено благо опаѓање, велат од УХМР.

Собраниска седница за избор на нова влада

Собраниска седница (архивска фотографија)
Собраниска седница (архивска фотографија)

Собранието на Северна Македонија денеска на 22 јуни во 11 часот ќе ја започне седницата за избор на новата влада, предложена од Христијан Мицкоски, мандатар и претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски го поднесе предлогот за состав на владата и програмата на 18 јуни. Собраниската расправа за избор на новата влада треба да заврши до недела на полноќ, со оглед на тоа дека Деловникот на законодавниот дом предвидува седницата да трае најмногу два дена.

Мандаторот Мицкоски денеска ќе ја образложи програмата и предлогот за состав на Владата, по што во Собранието се води единствен претрес.

Гласањето за избор на Владата се врши по предлогот за состав на Владата со јавно гласање. Владата ќе биде избрана доколку за неа гласале мнозинството од вкупниот број пратеници.

Потоа, претседателот на Собранието треба да ја извести претседателката Гордана Сиљановска - Давкова за изборот на Владата.

Парламентарното мнозинство кое се очекува да ја поддржи новата Влада во законодавниот дом брои 78 пратеници - 58 од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, 14 пратеници од коалицијата Вреди и шест од Движењето ЗНАМ.

Влада скроена од 24 члена

Идната влада, вклучувајќи го и Христијан Мицкоски како премиер, ќе брои 24 членови.

Во неа ќе има пет вицепремиери и само три жени министерки.

Во владиниот кабинет, 15 членови се од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, шест од коалицијата Вреди и двајца од ЗНАМ.

Панче Тошковски, кој досега беше технички министер за внатрешни работи ќе продолжи да го води ова министерство.

Александар Николоски е е партиското решение во ресорот транспорт, а ќе биде и вицепремиер. Владо Мисајловски, кој претходно беше министер за транспорт и државен секретар во МНР, сега ќе го предводи Министерството за одбрана.

Тимчо Муцунски, од градоначалник во Аеродром ќе се пресели во Министерството за надворешни работи, кое со реорганизацијата ги доби и ингеренциите за надворешна трговија.

Четвртата потпретседателка на партијата, Гордана Димитриеска Кочоска, пак, ќе биде министерка за финансии. Таа веќе беше дополнителна заменик-министерка во овој ресор во претходната техничка влада предводена од Оливер Спасовски.

Другите две жени во владата на Мицкоски ќе бидат Весна Јаневска во Министерството за образование и наука и Сања Божиновска во новоформираното Министерство енергетика, рударство и минерални суровини.

Со новото Министерство за спорт ќе раководи поранешниот ракоментен голман Борко Ристовски. Прв човек на Министерството за култура ќе биде актерот Зоран Љутков кој е актуелен претседател на Советот на Општина Велес.

Вицепремиерски места ќе имаат Љупчо Димовски, претседателот на Сoцијалистичката партија кој ќе биде и министер за политички систем, а Иван Стоиљковиќ, претседателот на Демократката партија на Србите ќе биде вицепремиер задолжен за односи со заедниците.

Шабан Салиу ќе биде министер без ресор задолжен за интеграција и имплементација на декадата на Ромите.

За министер за животна средина и просторно планирање и заменик претседател на Владата е предложен Изет Меџити од коалицијата Вреди.

За министер без ресор и заменик претседател на Владата задолжен за добро владеење е предложен Арбен Фетаи, за министер за здравство Арбен Таравари, а Орхан Муртезани е предложен за министер за европски прашања. За министер за социјална политика, демографија и млади е предложен Фатмир Лимани, а за министер за економија Бесар Дурмиши.

Од Движењето ЗНАМ, Игор Филков ќе биде министер за правда додека Горан Минчев за министер за јавна администрација.

Со изгласувањето на новиот владин состав во Собранието, прекинува мандатот на техничката влада.

Христијан Мицкоски ќе биде 13-тиот премиер на Северна Македонија.

Србија најави соработка со Унгарија за промоција на „семејните вредности“

Белград - Министерката за семејна помош и демографија Милица Ѓурѓевиќ Стаменковски и амбасадорот на Унгарија Јожеф Золтан Маѓар
Белград - Министерката за семејна помош и демографија Милица Ѓурѓевиќ Стаменковски и амбасадорот на Унгарија Јожеф Золтан Маѓар

Министерот за семејна грижа во Владата на Србија иницираше потпишување на Меморандум за соработка со Унгарија „во делот на унапредување на семејните вредности“.

Милица Ѓурѓевиќ Стаменковски на средбата со унгарскиот амбасадор во Србија рече дека тоа „ќе придонесе за зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Србија и Унгарија“.

„Соговорниците констатираа дека Србија и Унгарија се заедно на линијата на одбраната на семејството и дека во заеднички интерес ќе ја продолжат борбата тоа да стане стратешки приоритет на целото општество и на државата“, соопштија од Министерството за семејна грижа. на 21 јуни.

Министерот рече дека Србија „врз основа на добрата практика на Унгарија, спроведува голем број мерки за зголемување на наталитетот Ова не е првпат Унгарија и Србија да најавуваат соработка во „одбрана на породилните вредности“.

На почетокот на 2024 година, претседателите на Србија, Бугарија и Унгарија објавија заедничка декларација со истото име иницирана од унгарскиот претседател Катлин Новак.

Владата на Виктор Орбан се претставува пред унгарската јавност како борец за „традиционалните семејни вредности“.

Во исто време, унгарскиот премиер се залага за антиимигрантски позиции во својата семејна политика, со пораки дека имиграцијата „не може да биде решение за зголемувањето на наталитетот“.

Промовирајќи ја семејната политика, Орбан изразува и дискриминаторски ставови, како што се оценките дека концептот на семејство е релативизиран на Запад со помош на „родовата идеологија и ЛГБТ лобито“.

Поради односот кон мигрантите и ЛГБТ популацијата, меѓу другото, Орбан е мета на критики од Европската Унија, пак, во Србија, втора година по ред се одржаа Денови на семејството во Белград. а во 2024 година траеја два месеци.

Кандидатот за градоначалник на владејачката Српска напредна партија, Александар Шапиќ, кој исто така беше на таа функција во претходниот мандат, одби да го отвори настанот EuroPride во 2023 година.

Шапиќ тогаш најави дека ќе го отвори настанот „Денови на семејството“, а тоа ќе биде настан „на кој ќе учествува“.

Над 10 загинати во пожарите во Турција

Турција пожари
Турција пожари

Во пожар што избувна во посевите и се прошири низ населбите во југоисточна Турција во текот на ноќта, загинаа 11 лица, а десетици беа повредени, соопштија властите на 21 јуни.

Во соседна Грција, властите евакуираа неколку села јужно од Атина и во јужниот регион на Пелопонез поради пожари.

Пожарот во Турција избувна во областа меѓу провинциите Дијарбекир и Мардин, а поради ветрот брзо се прошири во селата, изјави гувернерот на Дијарбекир Али Ихсан Су, додавајќи дека пожарот е ставен под контрола на 21 јуни.

Министерот за здравство Фахретин Коџа на социјалната мрежа Х објави дека 11 лица починале, а 80 побарале лекарска помош.

Во пожарот настрадаа и стотици фармерски животни.


Министерот за правда Јилмаз Тунч рече дека властите започнале истрага за причината.

Во меѓувреме, во северозападна Турција, пожарникарите работат на гаснење на пожарот во близина на градот Ајваџик во провинцијата Чанаккале, објави државната новинска агенција Анадолу.

Покраината се соочи со неколку пожари во изминатата недела поради високите температури и силниот ветер.

Пожари избувнаа и во Грција поради ветровито, топло и суво време.

Превентивно се евакуирани шест села, а засега нема извештаи за повредени или материјална штета.

Кина се заканува дека ќе им изрече смртни казни на „сепаратистите“ во Тајван

Илустрација
Илустрација

Кина се закани дека ќе воведе смртна казна во екстремни случаи на „сепаратисти“ од независност на Тајван, иако кинеските судови немаат јурисдикција на самоуправниот остров.

Кина, која го гледа Тајван како дел од својата држава, не ја крие својата нетолеранција кон тајванскиот претседател Лаи Чинг-те, кој ја презеде функцијата минатиот месец.

Пекинг вели дека тој е „сепаратист“ и откако беше инаугуриран за претседател, Кина одржува воени вежби на отцепување“, објави кинеската државна новинска агенција Ксинхуа.


Според агенцијата, издадена е и инструкција дека „државниот суверенитет, единството и територијалниот интегритет мора да бидат заштитени.

Овој закон и дава на Кина правна основа да преземе воена акција против Тајван доколку островот се обиде да се отцепи.

Сè уште нема реакција од Владата на Тајван на оваа најава на Кина.

Кина во минатото презеде правни дејствија против тајванските официјални лица, вклучително и воведување санкции за Хсијао Би-ким, поранешен де факто амбасадор на Тајван во САД.

Во моментов е потпретседател на Тајван.

Вреди најави дека балансерот за правична застапеност ќе го замени со закон

Вреди
Вреди

Платформа на патриотизмот како знаење, професионализам и одговорност промовираа денеска лидерите на партиите од Коалицијата „Вреди“.

Ова доаѓа пред собраниската седница за избор на новата влада, па денеска беа пртставени и нивните министри, заменици министри и раководители на институции кои во наредниот четиригодишен период како дел од новата влада ќе ја почитувале нивната платформа.

„Заврши времето на демагогија, денеска се бараат образовани, искусни и храбри луѓе да бидат носители на сложени реформски птроцеси за да ја направиме нашата земја нормална, економски развиена и подготвена за интегрирање за интегрирање во ЕУ. Ќе се фокусираме на работата, почитување на институциите, олдговорност за преземената задача, исполнување на обврските навмремено и успешно, рече лидерот на Демократското движење Изет Меџити, кој во новата влада ќе биде прв министер за животна средина и просторно планирање.

Тој подвлече дека „Вреди“ е победник на парламентарните избори и е новиот политички фактор кој ги претставува Албанците. Вети дека правата на Албанците ќе продолжат да се гарантираат и штитат согласно Уставот и Рамковниот договор. При тоа Меџити најави дека балансерот како механизам за обезбедување правична застапеност ќе биде заменет со закон.

„Балансерот првично даде добри резултати, но во последните години има случаи каде многу често Македонци се запишуваат како Албанци, Албанци како Турци, не беше во функција на правичната засртапеност на заедниците што не се мнозинство во државата или на локално ниво. изјави за медиумите Меџити.

Претседателот на Собранието, Африм Гаши, за в сабота (22 јуни) ја закажа седницата за избор на новата влада предводена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.
Почетокот на седницата е предвиден во 11 часот, а расправата во парламентот може да трае најмногу два дена.

Израел ги засилува бомбардирањата низ Газа

Илустрација
Илустрација

Израелските сили го бомбардираа Рафа и другите области низ Појасот Газа и се вклучија во тесна борба со борците од Хамас, палестинска група прогласена за терористичка организација од Соединетите Држави и Европската унија, соопштија израелската војска и жителите.

Жителите рекоа дека израелските сили се чини дека се обидуваат да го завршат заземањето на Рафа, најјужниот град во Газа, кој е во фокусот на израелските напади од почетокот на мај.

Израелските тенкови продолжуваат да напредуваат во северните и западните делови на градот, додека Израел досега успеа да ја преземе контролата врз источниот, централниот и јужниот дел на Рафах.

Неодамнешните израелски напади од копно, воздух и море принудуваат се повеќе жители да го напуштат градот.

Палестинските здравствени власти соопштија дека најмалку 12 лица биле убиени за време на израелските воздушни напади на 21 јуни.

Во меѓувреме, израелската армија соопшти дека нејзините сили спроведуваат „прецизни“ операции во областа Рафах, каде што војниците се вклучени во тесна борба.

Војската соопшти дека лоцирала тунели што ги користеле милитантите на Хамас, додавајќи дека воените операции се спроведуваат и во други делови на Газа.

Како резултат на израелската офанзива, повеќе од 37.000 луѓе беа убиени во Газа, а речиси целото население од 2,3 милиони жители на оваа енклава беше раселено.

Вучиќ бара од Макрон прашањето за Косово да е високо на ЕУ агендата

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во телефонски разговор со претседателот на Франција, Емануел Макрон, изјави дека е важно решавањето на косовското прашање да остане високо на агендата на Европската унија.

„Со силен дипломатски ангажман насочен кон конечна реализација на Договорот од Брисел и формирање на Заедницата на српски општини, како основа за градење одржлив мир и гарантирање на безбедноста на српскиот народ“, напиша Вучиќ на Инстаграм.

Вучиќ рече дека со францускиот претседател разговарал за „горливите прашања“ во регионот.

„Нагласив дека застапувањето за дијалог останува основата на политиката на Србија во регионалните односи и најважниот фактор за решавање на тешките прашања со кои се соочуваме сите нас“, додаде Вучиќ дека разговарале и за актуелните политички промени во европските и глобалните рамки нивното можно влијание врз Србија.


Според него, тема била и решавањето на итните прашања во врска со регионалната безбедност и економската стабилност.

Србија и Косово водат дијалог за нормализација на односите под покровителство на Европската унија.

Сепак, има забележително задоцнување во тој процес.

Лидерите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Албин Курти, оваа година првпат ќе се сретнат на 26 јуни во Брисел.

Последен пат се сретнаа на 14 септември минатата година, кога во Брисел и Охрид разговараа за спроведувањето на договорот што го постигнаа претходно во 2023 година.

Таа средба беше неуспешна.

ЕУ официјално ги одобри преговорите за членство на Украина и Молдавија

Претседателите на Украина и Молдавија Володимир Зеленски и Маја Санду
Претседателите на Украина и Молдавија Володимир Зеленски и Маја Санду

Земјите од Европската унија официјално го одобрија започнувањето на преговорите за членство со Украина и Молдавија.

Преговорите ќе бидат отворени на 25 јуни во Луксембург, соопшти белгиското претседателство, додавајќи дека тие ќе започнат преку две меѓувладини конференции.

На 7 јуни, Европската комисија, извршното тело на ЕУ, препорача отворање на пристапните преговори со Украина и Молдавија, оценувајќи дека тие се доволно подготвени за формално отворање на процесот што на крајот ќе доведе до нивно членство Амбасадорите на ЕУ дека и Киев и Кишињев се во целост ги исполнија преостанатите реформски чекори потребни за почеток на официјалните разговори.

„Веруваме дека двете земји ги исполнија сите чекори“, изјави портпаролката на Комисијата за новинарите на 7 јуни.

„Сега одлуката е во рацете на земјите-членки“, додаде таа.

Во случајот со Украина, реформските чекори вклучуваа борба против корупцијата, „деолигархизација“ и заштита на националните малцинства, изјавија официјални лица за Радио Слободна Европа.

Во меѓувреме, Молдавија ги исполни критериумите поврзани со судските реформи, „деолигаризацијата“ и борбата против корупцијата, додадоа тие и Украина и Молдавија поднесоа кандидатури веднаш по почетокот на руската инвазија и добија кандидатски статус во јуни 2022 година, добивајќи условно зелено. светлина за почеток на преговорите.

Повеќето градови во БиХ се без струја, причината е дефект на црногорската енергетска мрежа

Електрична централа
Електрична централа

Лука Петровиќ, директор на „Електропривреда Република Српска“, во петокот на 21 јуни за Радио Слободна Европа изјави дека причината за снемувањето струја во поголемиот дел од Босна и Херцеговина е „дефект на енергетската мрежа на Црна Гора“.

Како што дознава РСЕ, во моментов нема струја во повеќето градови во Босна и Херцеговина, вклучувајќи ги и најголемите градови Сараево, Бањалука и Мостар.

Во меѓувреме, црногорскиот електродистрибутивен систем на својата официјална страница на Фејсбук објави дека има прекин на мрежата на црногорскиот електропреносен систем и дека речиси целата област на Црна Гора е без струја се очекува наскоро, додавајќи дека прекинот на струјата го опфатил „југоисточниот дел од регионот“.

Претходно, Електропривреда Босна и Херцеговина за Радио Слободна Европа (РСЕ) изјави дека не ја знаат причината за прекинот на електричната енергија.

Наведоа и дека имаат информации дека се работи за „регионален проблем“, без да прецизираат за што се работи и најавија дека наскоро ќе ја информираат јавноста за проблемот со прекините на струја.

Во БиХ има три електрични компании - Електропривреда БиХ, Електропривреда Република Српска и Електропривреда „Херцег Босна“.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG