Достапни линкови

Вести

Инаугурација на новиот претседател на Бразил

Лула по прогласувањето победа на изборите во Бразил, Сао Паоло, 30 октомври 2022 година.

Левичарската икона Луис Ињасио Лула да Силва денеска и официјално повторно ќе стане претседател на Бразил по инаугурацијата што ја бојкотира шефот на државата во заминување Жаир Болсонаро, а организирана со засилени безбедносни мерки поради заканата од екстремната десница.

Седумдесет и седумгодишниот Лула ќе биде повторно прогласен за претседател на водечката латиноамериканска сила по двата мандати од 2003 до 2010 година и ќе го означи враќањето на левицата во претседателската палата Планалто.

Околу шест часа пред инаугурацијата, стотици поддржувачи, облечени во црвено, бојата на Работничката партија на Лула, излегоа на улиците на главниот град.

За овој ден се очекува да има до 300.000 луѓе, кои ќе ги следат официјалните церемонии, прослави и концерти во главниот град.

Она што е невидено од 1985 година и крајот на воената власт, е што претседателот во заминување Болсонаро нема да му ја предаде претседателската жолто-зелена лента на својот наследник, како што диктира демократската традиција.

Екстремно десничарскиот претседател, кој е повлечен и молчи по поразот во октомври, го напушти Бразил на 30 декември. Се наоѓа во Флорида со еден од поранешните шампиони во боречки вештини.

И додека неговите најрадикални поддржувачи сакаат да го спречат Лула да дојде на власт и се уште кампуваат пред касарните во различни градови, барајќи воена интервенција, безбедносните мерки се зајакнати. Мобилизирана е целата полиција на областа Бразилија, со околу 8.000 полицајци, како и илјада федерални полицајци.

види ги сите денешни вести

Времето денеска: променливо облачно со сончеви периоди

Променливо облачно со сончеви периоди и многу студено. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено долж Повардарието и во источните делови (локално над 60 км/ч.). Дневната температура ќе се движи од минус 7 до 3 степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 0 степени.

Силен земјотрес во Турција, десетици загинати и неколку стотици повредени

По земјотресот во Турција

Во денешниот голем земјотрес со јачина од 7,9 степени според Рихтеровата скала загинаа околу 80 луѓе во понеделникот во јужна Турција, а се почувствува и на Кипар, Либан и Сирија, уривајќи десетици згради и покрена потрага по преживеани под урнатини во снежните улици. Турските власти собраа спасувачки тимови и доставуваа авиони во регионот околу градот Кахраманмарас, додека прогласија „аларм на ниво 4“ што бара меѓународна помош. Потресот траел околу една минута и ги искршил прозорците, според сведок на Ројтерс во Дијарбакир, 350 километри на исток, каде што официјален претставник за безбедност рече дека најмалку 17 згради се урнале.

Локалните власти соопштија дека 16 објекти се урнале во Шанлиурфа и 34 во Османије. Турската Управа за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) соопшти дека земјотресот бил со јачина од 7,4 степени во близина на Кахраманмарас и поголемиот град Газиантеп, блиску до сириската граница. Сириските државни медиуми јавија дека голем број згради се урнале во провинцијата Алепо, додека извор од државната служба на Хама изјавил дека таму се урнале неколку згради. Потреси во текот на ноќта беа почувствувани и во Анкара, 460 километри северозападно од епицентарот, и на Кипар, каде што полицијата соопшти дека нема штета. Областа редовно ја погодуваат силни земјотреси.

Власта и опозицијата го осудија каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски го осуди каменувањето на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Според него тоа е чин на вандализам кој најостро го осудува.

„Ваквите активности не соодветсвуваат на договорената политика за унапредување на добрососедските односи, взаемното почитување и пријателство меѓу две соседни држави. Очекувам од страна на надлежните институции во Бугарија во најкраток можен рок да се пронајдат и санкционираат сторителите и да се осуди вандализмот, се вели во неговата реакција објавена на социјалната мрежа Фејсбук.

Тој додава дека Македонија во духот на европските вредности, ќе продолжи со заложбите за зацврстување на дипломатската и позитивна агенда меѓу двете земји.

Со слична реакција излезе и опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во нивната реакција е наведено дека најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.

„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на Македонците во соседството е пред се резултат на поданичкиот однос на власта, која го дозволи и мотивира тој однос. Сега Ковачевски и Пендаровски на дело гледаат кај ја донесоа државата и македонскиот народ.

Од ВМРО-ДПМНЕ апелираат до Бугарија и до меѓународните институции во таа земја, што побрзо да се откријат вандалите, истите да се казнат и да се запре со говорот на омраза против Македонците.

Синоќешниот напад врз македонскиот клуб во Благоевград се случува на денот кога се одбележува 151 годишнина од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Чествувањето на овој настан во Скопје помина со вербални тензии, под силно полициско обезбедување и застој на граничните премини низ кои требаше да дојдат најавените Бугари во Скопје.

Пендаровски - Најостро го осудува каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија

Претседателот Стево Пендаровски положува цвеќе пред гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата Св. Спас

Македонскиот претседател Стево Пендаровски најостро го осудува вандалскиот чин на каменување на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров “ во Благоевград. Тој во својот пост на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека вандализам и криминал од овој вид не се европски вредности и потребна е осуда, како и откривање на сторителите и казна за овој чин.

„Истовремено, изразувам жалење за инцидентите на македонската граница предизвикани од страна на група граѓани на Република Бугарија предводени од пратеници во нивниот Парламент. Изразувам жалење што не сведочиме и на осуда за нападите насочени кон македонските полицајци и кон македонските институции“ напиша Пендаровски.

Во неговата реакција е наведено дека на полицајците им честита за достоинството и професионализмот при справувањето со агресивните вандали .

Тој додава дека изјавата на поранешниот бугарски амбасадор во Скопје, а сегашен пратеник во Европскиот Парламент, Александар Јорданов, која содржи навреди и погрдни фрази за македонскиот народ, се потполно недолични за еден дипломат и пратеник во Европскиот Парламент.

„Во овој случај сакам да додадам дека не станува збор само за отсуство на елементарна култура кај именуваниот, туку и за најостра форма на говор на омраза, која е без преседан во историјата на македонско-бугарските односи. За жал, територијалните претензии и негирањето на македонската нација станаа секојдневие“, вели Пендаровски.

Јорданов денеска на својот официјален фејсбук профил пишува, за како што вели, „скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската политичка елита и македонските граѓани во Скопје во врска со прославата на годишнината од раѓањето на националниот херој од Бугарија, Гоце Делчев“. Тој во својот пост користи навреди и погрдни зборови за македонскиот народ.

За ваквите негаторски испади, очекуваме навремена и соодветна реакција на официјална Софија, додава тој.

Ваквите коментари следуваат по вчерашното чествување на 151 годишнина од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Македонска и бугарска делегација му оддадоа почест на 151 годишница од раѓањето на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје, но не заедно, туку во посебни термини. Чествувањето беше беше проследено со големо полициско обезбедување, со затворени улици околу местото на настанот и падот на системот на граничниот премин Деве Баир поради што поголем број бугарски граѓани не можеа, или се откажаа од патот кон Скопје.

Тројца верски лидери ја осудија криминализацијата на хомосексуалноста

Верските поглавари на Римокатоличката, Англиканската и Презвитеријанската црква денеска заедно ја осудија криминализацијата на хомосексуалноста и порачаа дека хомосексуалците треба да бидат добредојдени од нивните цркви.

Тројцата христијански водачи зборуваа за правата на ЛГБТ заедницата на нивната заедничка прес конференција по враќањето од посетата во Јужен Судан каде што се обидоа да поттикнат мировен процес.

Верските лидери својот став го искажаа по новинарските прашања за неодамнешните коментари на папата Френциск за новинската агенција Асошиетед прес, во кои тој изјави дека законите што ги криминализираат геј луѓето се „неправедни“ и дека „да се биде хомосексуалец не е кривично дело“.

Јужен Судан е една од 67-те земји кои ја криминализираат хомосексуалноста. Од вкупно 67 земји во 11 се пресудува и смртна казна за хомосексуалците. Активистите за заштита на правата на припадниците на ЛГБТК заедницата велат дека дури и кога таквите закони не се применуваат, тие придонесуваат за клима на вознемирување, дискриминација и насилство.

Папата Франциск ваквите коментари за прв пат ги искажа на 24 јануари, а денеска повтори дека таквите закони се „неправедни“. Тој ги повтори и претходните коментари дека родителите никогаш не треба да ги отфрлаат своите геј деца од својот дом.

„Да се осудува некој како овој е грев. Криминализирањето на луѓето со хомосексуални тенденции е неправда“, повтори Папата.

Протест во Ирак против родово насилство по „убиството од чест“ на млада девојка

Протести во Ирак по убиството на млада Јутјуберка

Десетици ирачки демонстранти се собраа во неделата за да го осудат таканареченото „убиство од чест“ на 22-годишната Јутјуб ѕвезда, која наводно била задавена од нејзиниот татко, додавајќи масло на повиците за правни реформи за заштита на жените.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Саад Маан во петокот објави дека Тиба Али била убиена од нејзиниот татко на 31 јануари, кој по извршеното убиство сам и се предал на полицијата. Според полициските извештаи тој ја задавил својата ќерка додека таа спиела.

Информацијата за таканареченото „убиство по чест“ беше дочекана со осуда од оранизациите за правата на жените, кои алармираат за насилството врз жените во Ирак и потребата од реформирање на законодавството за наметнување построги казни за сторителите.

Демонстрантите држеа транспаренти со кои го осудија убиството и бараа законски реформи. „Нема чест во злосторството за убивање жени“, пишуваше на еден плакат.

„Секој што сака да се ослободи од жена, ја обвинува дека го омаловажува нејзиното достоинство и ја убива“, изјави демонстрантот Исра ал-Салман за Асошиетед прес.

Според кривичниот законик на земјата, им се дозволува на сопрузите да ги „дисциплинираат“ своите сопруги, што вклучува тепање. Во меѓувреме, членот 409 од истиот закон ги намалува казните за убиство за мажи кои ги убиваат, на оние кои им нанесуваат тешки или трајни телесни повреди на своите сопруги или роднини поради прељуба до три години затвор.

Стапува на сила европската забрана за руското дизел гориво

Илустрација

Европа денеска воведе забрана за руско дизел гориво и други рафинирани нафтени производи. Со оваа мерка се очекува да се намали енергетската зависност од Москва и настојувајќи дополнително да ја намали заработката на фосилните горива на Кремљ како казна за инвазијата на Украина, јавува новинската агенција Ројстерс.

Забраната доаѓа заедно со ограничувањето на цената на енергенсите договорено од демократските држави на Г7.

Целта е да се намали профитот за финансирање на буџетот и војната на Москва. Европа веќе го забрани рускиот јаглен и поголемиот дел од сурова нафта, додека Москва ги прекина повеќето испораки на природен гас.

Овој потег е последниот дел од меѓународниот притисок да се ограничи воениот фонд на рускиот претседател Владимир Путин за неговиот напад врз Украина, со таргетирање на неговиот клучен извоз.

ЕУ во декември воведе ембарго на руската сурова нафта што доаѓа по море и заедно со партнерите од Г7, постави ограничување од 60 долари по барел за извоз низ целиот свет. Второто ембарго ширум ЕУ, на руското гориво, треба да стапи на сила во недела. Тоа е насочено кон руски рафинирани нафтени производи како што се бензин, дизел и гориво за греење, кои пристигнуваат на бродови.

Германија ќе го дуплира бројот на работни визи за Западен Балкан

Илустрација, работник во фабрика

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за луѓето од Западен Балкан. Се очекува квотата за странци од Западен Балкан да се зголеми од сегашните 25.000 годишно на 50.000, јавува германскиот медиум Дојче веле.

Германските синдикати предупредуваат на можноста странските работници да се злоупотребат како евтина работна сила на своја штета, но и на штета на другите работници.

Од Конфедерацијата на германските синдикати, Евелин Редер, предупредува дека работниците мигранти во голема мера зависат од работодавецот за кој работат, бидејќи нивното работно место е поврзано со нивната дозвола за престој, што предизвикува страв дека ќе бидат вратени назад доколку се непослушни.

Таа смета дека вработување на странски работници треба да им се дозволи само на компаниите кои имаат колективен договор.

„Освен тоа, работниците мигранти често пати не зборуваат германски јазик и не се информирани за своите права, па се согласуваат со услови за работа кои се полоши од пропишаните со закон“, вели таа.

Германската влада најави дека планира да ја либерализира легислативата за трудова миграција поради постојаниот недостаток на работна сила во земјата. Со либерализацијата ќе биде опфатен и пакет наречен „западнобалканско правило “ за кој ќе се расправа на 1 март.

Во него се предвидени две измени. Правата е да се укине ограничувањето на важноста на оваа мерка до крајот на 2023 година, односно тоа во иднина да стане трајно. Додека втората измена предвидува квотата за работници од Западен Балкан се очекува да се удвои.

„Западнобалканското правило“ беше воведено по големиот бегалски бран во 2015 и 2016 година, а целта беше да се решат два проблема: спречување на неконтролираното доаѓање на барателите на азил и ублажување на недостигот на работна сила.

Македонското МНР со демант до бугарското, не договоривме заедничко чествување на Гоце Делчев

Македонското министерство за надворешни работи ги демантира наводите дека со Бугарија било договорено заедничко чествување на Гоце Делчев. Во соопштението е наведено дека до овој момент Заедничката комисија за историско – образовни прашања, основана според Договорот за добрососедство нема изготвено препорака за заедничко чествување на Гоце Делчев.

Овој коментар следува по вчерашното соопштение од бугарското МНР во кое се потенцира дека одбивањето на понудата македонска и бугарска делегација заедно да положат венец значи отстапување од воспоставените добри практики и ги поткопува напорите на Бугарија со цел зајакнување на добрососедството.

Македонското министерство за надворешни работи соопшти дека ќе испратат писмо до Европскиот парлемент во кое ќе информира за недоличното и навредливо однесување на бугарскиот европратеник, Александар Јорданов на социјалните мрежи.

Јорданов кој е поранешен бугарски амбасадор во Скопје, денеска на својот официјален фејсбук профил пишува за како што вели, „скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската политичка елита и македонските граѓани во Скопје во врска со прославата на годишнината од раѓањето на националниот херој од Бугарија, Гоце Делчев“. Тој во својот пост користи навреди и погрдни зборови за македонскиот народ.

Македонското МНР вели дека на бугарска делегација предводена од техничкиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев ѝ беше овозможено непречено да положи цвеќе пред гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

„ И покрај искажаната волја, Република Бугарија не направи доволно напори да спречи пристапување на радикални поединци на граничниот премин Деве Баир, овозможувајќи на тој начин, дел нив да се однесуваат агресивно, да ги навредуваат и да применат насилство кон претставниците на гранична полиција на Северна Македонија. Согласно со утврдените протоколи за работа, и стандардите на ЕУ за безбедно управување со границите, дел од овие лица кои го нарушија јавниот ред и мир од поголем обем, беа приведени и изведени пред надлежен суд кој изрече соодветни мерки, се посочува во соопштението од МНР.

Од македонското министерство велат дека со со жалење констатираат дека во пресрет и по одбележувањето на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев во Северна Македонија, радикални поединци, претставници на организации и политички партии во Бугарија продолжуваат да изразуваат територијални претензии кон Македонија и континуирано го нарушуваат достоинството на македонските граѓани.

Македонското МНР бара од своите бугарски колеги да преземат мерки за за деескалација на тензиите преку јавна осуда, како и да мерки против сите дејствија кои не придонесуваат за водење на конструктивен и добронамерен дијалог базиран на меѓусебно уважување и почитување.

Украина тврди дека нема да цели кон Русија со нови американски ракети

По рускиот напад во Харкив

Украина нема да користи оружје со поголем дострел што го ветија САД за да ја погоди руската територија. Украинската војска ќе таргетира само руските единици на окупираната украинска територија. Ова денеска го изјави украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников на 5 февруари.

Соединетите Американски Држави потврдија на 3 февруари дека нова ракета што може да го удвои опсег на удари на Украина беше вклучен во пакетот американска воена помош од 2,175 милијарди долари за да му помогне на Киев да се бори против руските сили.

Претходно украинскиот претседател Володимир Зеленски на 4 февруари предупреди дека Русија ги засилува своите напади и дека ситуацијата на фронтот во источните делови на земјата станува се потешка.

„Окупаторот користи се поголем број на војници од своите редови за да ја разбие нашата одбрана“, рече Зеленски во ноќното видео обраќање, додавајќи дека ситуацијата е „многу тешка“ во Бахмут, Вуледар, Лиман и други области.

Неговото предупредување дојде како украинскиот министер за енергетика Херман Халушченко изјави дека електричната енергија е вратена на критичната инфраструктура во јужниот пристанишен град Одеса по несреќата на трафостаница.

Претходно, регионалниот гувернер Максим Максим Марченко рече дека „сериозна“ несреќа на високонапонска трафостаница оставила половина милиони домаќинства без струја во Одеса, потврдувајќи ги претходните извештаи за несреќа во објект кој претходно бил цел на руски напади.

Во меѓувреме, предупредувањето за воздушен напад за цела Украина на 4 февруари беше откажано без никакви извештаи за руско гранатирање како украински бранители се соочи со обновени напади на московските трупи во источните региони Доњецк и Луганск во изминатите 24 часа.

Битиќи- Со вештачка интелегенција до намалување на корупцијата

Вицепремиерот Фатмир Битиќи

Првиот македонски дигитален асистен базиран на вештачка интелегенција АДА наскоро ќе биде промовиран, најави денеска Вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи. Тој посочи дека преку АДА компаниите ќе можат да добиваат целосни информации за условите за инвестирање во нашата земја и државната помош која ја нудиме. Една од целите на овој систем ќе биде намалување на корупцијата, рече тој.

„ АДА ќе ги нуди сите информации за финансиска поддршка по Планот за економски раст. А секако понатаму овој асистент базиран на вештачка интелигенција ќе го учиме и на други услуги кои се важни за стопанството и граѓаните“, изјави Битиќи, во рамки на конференцијата „Година на нови можности“, која се одржа во Скопје.

Тој истакна дека дополнително, заедно со Светска Банка ќе бидат стартувани и дигитализација на 11 деловни процеси во 11 различни институции коишто го користат механизмот на државна помош.

„Ова ќе помогне во зголемување на ефективноста и ефикасноста“, изјави Битиќи.

Дигиталниот асистент АДА треба да овозможи унифицирани информации достапни во секое време за сите заинтересирани. АДА зборува на три јазици, македонски, албански и англиски.

„Затоа сметаме дека АДА треба да биде пионерот во воспоставување на дигиталниот асистент во јавниот сектор кој ќе донесе поголема транспарентност во сите процеси и секако ќе го елиминира човечкиот фактор таму кадешто тој треба да се елиминира, заклучи вицепремиерот Битиќи.

Алатки за вештачка интелигенција - револуција или ризик за образованието
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00


Дигиталниот асистент АДА се работи преку проект на Фондот за иновации и технолошки развој кој беше спроведен како предизвик за домашната старт ап заедница на кој победи фирмата CodeWell. АДА е првиот дигитален асистент во јавниот сектор во регионот кој работи на вештачка интелигенција, и ќе одговара на прашања за можностите за инвестиции во нашата земја и наскоро истиот ќе биде детално промовиран, соопштија од владината прес-служба.

Спасени малолетници и млад брачен пар од вчерашната снежна виулица

Илустрација, ресорт на Попова Шапка

Спасени се двајца малолетници кои вчера биле заглавени од снежни наноси во објектот во близина на ски- лифтот на Попова Шапка. Полицијата соопшти дека полицајци вчера извеле спасувачка акција при што ги извлекле малолетниците од објектот. Станува збор за две малолетни лица кои поради густата магла и силниот ветер не можеле да слезат од планината.

Тетовските полицајци со помош на Ратрак стигнале до малолетниците и ги довеле до центарот на локалитетот во добра здравствена состојба, велат од МВР.

Дополнително и битолските полицајци вчера имале задача да спасуваат заглавени во снежни наноси. Станува збор за млад брачен пар од Скопје кој со автомобил „Дачиа“ заглавиле на пат. 22 годишниот скопјанец побарал помош од СВР - Битола затоа што со автомобилот заглавиле заглавиле кај споменикот „Слива“ на пат кон Крушевско езеро.

МВР соопшти дека по проверката на теран го пронашле завеаниот од снег пар на местото викано „Тушот“ во добра здравствена состојба и им помогнале да го извлечат возилото.

Иранскиот верски лидер помилува 10 илјади затвореници

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи помилувал „десетици илјади затвореници“, вклучително и многумина уапсени за време на неодамнешните антивладини протести, објави новинската агенција Ројтерс на 5 февруари, цитирајќи ги извештаите на иранските државни медиуми.

„Затворениците кои не се соочуваат со обвиненија за шпионирање за странски агенции, директен контакт со странски агенти, намерно убиство и ранување, уништување и палење на државен имот или без приватен обвинител ќе бидат помилувани“, се вели во извештаите на државните медиуми.

Помилувањата беа објавени по повод годишнината од Исламската револуција во 1979 година.


На 24 ноември 2022 година, Советот за човекови права на Обединетите нации (ОН) гласаше за започнување истрага за репресијата на мирните демонстранти од страна на иранските власти по смртта на Махса Амини.

Каменуван македонски клуб во Благоевград, ОМО Илинден бараат истрага

Архивска фотографија од отворањето на македонскиот клуб во Благоевград

Каменуван е македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров“ во Бугарија. Каменувањето се случило синоќа и предизвикана е материјална штета. Според бугарските медиуми кон клубот биле фрлани повеќе камења при што е искршено надворешното стакло.

Организацијата на Македонците во Бугарија ОМО Илинден Пирин бара од тамошната полиција да истражи случајот со кршењето на стаклото на македонскиот клуб во Благоевград.

„Веќе 17 години напади врз македонските клубови во Бугарија. Дали полицијата конечно ќе истражи овој пат и нема да одбие? Да видиме дали ќе ги најде сторителите откако неодамна постави камери над клубот на свој начин. Се надевам дека беше за безбедност, а не само за следење на доаѓањето. А има од каде да почне - нека го испрашуваат Виктор Стојанов, еден од организаторите на провокациите, кој истовремено беше во Благоевград со цела банда аверис“, пишува во текстот објавен на официјалната фејсбук страница на ОМО Илинден Пирин.

Клубот беше отворен во октомври лани кога имаше тензична атмосфера при отварањето, пишуваат бугарските медиуми.

Синоќешниот напад врз македонскиот клуб во Благоевград се случува на денот кога се одбележува 151 годишнина од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Чествувањето на овој настан во Скопје помина со вербални тензии, под силно полициско обезбедување и застој на граничните премини низ кои требаше да дојдат најавените Бугари во Скопје.

Поранешниот пакистански претседател Мушараф почина во Дубаи

Поранешниот пакистански претседател Первез Мушараф почина во неделата по долго боледување во болница во Дубаи. Тој помина неколку години во самонаметнат егзил.

Пакистанската војска и мисијата на земјата во Обединетите Арапски Емирати ја објавија смртта на поранешниот армиски началник (79), кој беше сменет од власт во 2008 година.


„Можам да потврдам дека тој почина утрово“, изјави за новинската агенција Ројтерс Шазија Сираџ, портпарол на пакистанскиот конзулат во Дубаи и амбасадата во Абу Даби.

Премиерот Шехбаз Шариф, претседателот Ариф Алви и началниците на пакистанската армија, морнарица и воздухопловни сили изразија сочувство за неговата смрт.

Во понеделник ќе биде направен специјален лет за Дубаи за да се врати телото на Мушараф во Пакистан на погреб, објави локалниот ТВ канал Geo News.

Поранешниот генерал со четири ѕвезди, кој ја презеде власта со ненасилен државен удар во 1999 година, го надгледуваше брзиот економски раст и се обиде да внесе социјално либерални вредности во конзервативната муслиманска земја.

Мушараф во 1998 беше назначен да ја предводи пакистанската армија, а следната години со воен удар го собори тогашниот премиер Наваз Шариф. Од 2001 до 2008 година беше претседател на земјата. Во 2007 го суспендираше уставот, што предизвика протести, по што во август 2008 си поднесе оставка.

Пакистанскиот суд пред три години му одреди смртна казна на поранешниот претседател Первез Мушараф, заради велепредавство и суспензија на Уставот на земјата пред 12 години. Оттогаш тој живееше во егзил во Обединетите Емирати.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG