Достапни линкови

Вести

Османи: прашање на време кога ќе се отстранат барикадите на север

Претседателката на Косово Вјоса Османи
Претседателката на Косово Вјоса Османи

Претседателката на Косово Вјоса Османи синоќа изјави дека прашање на часови е кога ќе бидат отстранети барикадите на северот на Косово и дека косовските институции ќе дејствуваат доколку тие барикади не се отстранат бидејќи, според неа, колку се подолги барикадите, толку повеќе се загрозени животите на граѓаните и „на нашите институции заедно со меѓународните безбедносни институции“.

Постигнат договор денеска да почне отстранувањето на барикадите на северот на Косово

Таа за приштинската ТВ Клан Косова оцени дека ова се најопасните барикади досега. „Тоа се проценки на домашните и меѓународните безбедносни институции, тоа се доверливи проценки од кои по една недела ќе можеме да ја отстраниме ознаката за тајност“, рече Османи. „Но, бидејќи животите на нашите полицајци, војниците на КФОР, персоналот на ЕУЛЕКС, а пред се цивилите може да бидат загрозени, сега не можам да ги изнесам тие детали“, рече Османи.

Османи: Поднесувањето барање за членство на Косово во ЕУ е историски чекор

Зборувајќи за планот на ЕУ, односно француско-германскиот план за договорот меѓу Косово и Србија, Османи рече дека не сака да создава големи очекувања кај граѓаните на Косово во однос на тој план. Таа рече дека во тој документ има многу работи кои треба да се разјаснат. Според неа, добро било што планот предвидува признавање на територијалниот интегритет, што е достигнување - државата го има територијалниот интегритет како главен елемент.

види ги сите денешни вести

Зеленски потпиша нов закон за воена мобилизација во Украина

Војниците го слават крајот на обуката во воена база во близина на Киев, 25 септември 2023 година.
Војниците го слават крајот на обуката во воена база во близина на Киев, 25 септември 2023 година.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на 16 април го потпиша Законот за мобилизација, со кој се очекува да се реши проблемот со недостигот на војници во Украина, поради руската инвазија на земјата.

Станува збор за закон што беше усвоен од украинскиот Парламент на 11 април, а со кој ќе се регулира начинот на регрутирање на граѓаните, по неколкумесечно одложување и откако беа поднесени илјадници амандмани за да се ублажи првичниот нацрт, кој беше непопуларен.

Законот, меѓу другото, ги обврзува Украинците на возраст од 18 до 60 години да ги информираат воените власти за нивните лични податоци, па канцелариите за регрутирање полесно ќе можат да видат кој во кој регион може да се мобилизира.

Способните мажи со закон ќе бидат обврзани постојано да носат документ за регистрација издаден од нацрт-канцеларијата, додека на службените лица ќе им биде дозволено да го побараат документот на улица.

Иако пратениците ублажија некои одредби поврзани со затајување на воена служба, Законот дозволува казнување за затајување на службата.

Законот не предвидува никакво временско ограничување за отслужување на воениот рок, што значи дека војниците кои се борат од почетокот на инвазијата, односно од февруари 2022 година, се уште не знаат кога ќе бидат демобилизирани.

Поради воена состојба, на мажите на воена возраст им е забрането да одат во странство, но нема процедура за повикување на украински мажи кои се надвор од државата.

Сепак, новиот закон предвидува дека од Украинците на кои им требаат конзуларни услуги, како што е обновувањето на пасошот, може да се бара да достават документи за воена регистрација.

Путин го повика Блискиот Исток да се воздржи од нови конфликти

Рускиот претседател Владимир Путин и иранскиот претседател Ебрахим Раиси, во Москва, 7 декември 2023 година.
Рускиот претседател Владимир Путин и иранскиот претседател Ебрахим Раиси, во Москва, 7 декември 2023 година.

Рускиот претседател Владимир Путин ги повика сите страни на Блискиот Исток да се воздржат од потези кои би предизвикале нов конфликт кој би имал катастрофални последици, објави Кремљ на 16 април, пренесува Ројтерс.

Путин, кој ги зајакна врските со Иран откако испрати руски војници во Украина во 2022 година, телефонски разговараше со иранскиот претседател Ебрахим Раиси за нападот на Иран врз Израел, кој Кремљ го нарече „одмазднички мерки“.

Доцна на 13 април, Иран лансираше беспилотни летала и проектили кон Израел како одмазда за израелскиот напад врз неговиот конзулат во Сирија на 1 април, во кој загинаа седум членови на Исламската револуционерна гарда, вклучително и двајца команданти.

Иран го смета Израел како одговорен за овој напад, кој, од друга страна, ниту ја потврди ниту негираше својата вмешаност во инцидентот.

Во својот прв јавен коментар за иранскиот напад врз Израел, Путин рече дека главната причина за моменталната нестабилност на Блискиот Исток е „нерешениот конфликт меѓу Палестинците и Израел“.

Кремљ соопшти дека Путин се надева дека сите страни ќе покажат воздржаност и ќе спречат нова рунда конфликти.

Раиси, како што се наведува во соопштението, рекол дека акциите на Иран се од ограничен карактер и дека „Техеран не е заинтересиран за натамошна ескалација на тензиите“.

Русија, која воспостави блиски врски со врховниот водач Али Хамнеи и арапските лидери како саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, постојано го критикуваше Западот дека ја игнорира потребата од независна палестинска држава во границите од 1967 година.

Путин и Раиси ги потврдија ставовите на Русија и Иран дека е потребен итен прекин на конфликтот во појасот Газа, како и решение за тешката хуманитарна ситуација и создавање услови за политичко и дипломатско решение на кризата.

Соединетите Американски Држави (САД) веруваат дека сè посилните партнерства меѓу Русија, Кина, Иран и Северна Кореја претставуваат еден од најопасните предизвици во последните четири децении.

Иран и достави на Русија голем број балистички ракети и беспилотни летала, кои Москва ги користеше во војната во Украина, која започна во февруари 2022 година.

Собранието на РС закажа седница за Изборниот закон и извештајот за Сребреница

Вонредна седница на Народното собрание на Република Српска, Бања Лука, 28 март 2024 година.
Вонредна седница на Народното собрание на Република Српска, Бања Лука, 28 март 2024 година.

Народното собрание на Република Српска (НСРС) ќе расправа за Предлог-изборниот закон на Република Српска на посебна седница закажана за четврток, 18 април.

Ова беше објавено по колегиумот на ентитетскиот Парламент во вторник, 16 април.

Нацрт-изборниот закон на РС, усвоен на крајот на март, предвидува дека ентитетската изборна комисија ќе ја преземе правната улога на државната Централна изборна комисија на БиХ во организирањето на локалните избори во тој ентитет, но и општи избори за претседател и потпретседатели на РС.

Од крајот на војната во 1995 година, ентитетите во БиХ никогаш немале јурисдикција за спроведување на изборите во земјата, ниту пак ентитетската јурисдикција над изборите е спомната во Уставот на БиХ.

Претставниците на меѓународната заедница работата на донесувањето на овој закон ја оценија како „директен напад врз државната структура на БиХ“.

И Централната изборна комисија претходно објави дека тие се единствените одговорни за одржување на изборите во Босна и Херцеговина.

Сите избори од донесувањето на Изборниот закон на БиХ во 2001 година до денес беа организирани од ЦИК, а изборите пред тоа беа организирани од Привремената изборна комисија, формирана со Дејтонскиот договор.

Локалните избори во БиХ, на кои се избираат градоначалници, шефови на општини и локални парламенти, се уште не се закажани, но законот предвидува тие да се одржат на 6 октомври.

Властите на РС ја започнаа процедурата за донесување на овој закон откако високиот претставник во БиХ Кристијан Шмит, кој не е признат од властите во РС, наметна технички измени во изборниот закон на БиХ, шест месеци пред локалните избори. закажана за октомври.

Меѓу другото, измените вклучуваат професионализација на избирачките одбори и биометриска идентификација на гласачите, како и други измени за намалување на можноста за изборни манипулации.

Пред пратениците и извештај со кој се негира геноцидот во Сребреница

На дневен ред на Парламентот на РС ќе биде и „извештајот на Независната меѓународна комисија за истражување на страдањата на сите народи во регионот на Сребреница од 1992 до 1995 година“, кој го формираше Владата на РС.

Овој извештај беше претставен на седницата на НСРС во јуни 2021 година, а во него, меѓу другото, беше наведено дека „геноцид не е извршен во Сребреница“.

Во 2007 година, Меѓународниот суд на правдата во Хаг го окарактеризира злосторството во Сребреница како геноцид, во кое во јули 1995 година беа убиени повеќе од 8.000 мажи и момчиња од енклавата под заштита на Обединетите нации.

За овие злосторства, повеќе од 50 лица беа осудени на околу 700 години затвор.

За законите за имунитет и референдум

На седницата треба да се најдат Предлог-законот за референдум и граѓанска иницијатива на РС и Предлог-законот за имунитет на Република Српска, кои во нацрт-форма беа усвоени во декември минатата година.

Предлог-законот за имунитет предвидува дека службениците во РС ќе бидат заштитени од непочитување на одлуките на високиот претставник. Во јуни, ентитетскиот парламент донесе закон според кој неговите одлуки нема да се применуваат во РС.

Инаку, одлуките на високиот претставник во Босна и Херцеговина се конечни и обврзувачки.

Предлог-законот за референдум и граѓанска иницијатива, кој е предлог на владејачките партии предводени од СНСД, предвидува дека за успех на референдумот ќе биде потребно мнозинство гласачи, а не мнозинство од вкупниот број гласачи запишани во избирачкиот список, како што вели сегашниот закон.

Украински дронови уништиле радар во Русија, тврдат официјални лица од Киев

Наводно уништен радар „Небо - СВУ“ во Русија (илустрација)
Наводно уништен радар „Небо - СВУ“ во Русија (илустрација)

Беспилотните летала на Службата за безбедност на Украина (СБУ) уништиле воени радари во областа Брјанск во Русија, потврдил извор од украинската служба, пишува Радио Слободна Европа на англиски јазик.

„Радари вредни 100 милиони долари беа погодени од седум беспилотни летала“, изјави за (РСЕ) извор од СБУ кој сакаше да остане анонимен, додавајќи дека има потврда дека рускиот комплекс повеќе не е во функција.

Тој не прецизираше кога се случил наводниот напад, а информацијата не можеше да биде независно потврдена. Неодамна, Русија не спомна ниту обид за украински напад врз Брајанск.

Радарскиот комплекс „Небо-СВУ“ го надгледуваше небото на површина од околу 700 километри во Украина, нудејќи им на руските трупи подобра контрола за време на нападите и поддршка на бомбардери кои целат на украинска територија.

Руското Министерство за одбрана на 16 април објави дека руските сили „спречиле обид за напад на украинско беспилотно летало“, соборувајќи три над регионот Белгород.

Соочена со недостиг од системи за противвоздушна одбрана, оружје и муниција, украинската војска се повеќе прибегнува кон напади со беспилотни летала на руска територија, насочени кон воени инсталации и капацитети за преработка на нафта.

Болните и изнемоштени лица до полноќ можат да се пријават за гласање на претседателските избори

Избори (архивска фотографија)
Избори (архивска фотографија)

Избирачот кој не е во можност да гласа на гласачкото место (немоќно или болно лице), а сака да гласа за тоа ќе ја извести ОИК најдоцна 7 дена пред денот определен за гласање, 16 април, 24:00 часот, посочуваат од Државната изборна комисија (ДИК).

Од ДИК информираат дека немоќните или болните лица гласаат во нивните домови еден ден пред денот определен за одржување на изборите.

„Ова гласање го спроведува избирачкиот одбор надлежен за спроведување на гласањето за избирачкото место каде припаѓаат овие лица, на 23 април (вторник)“, се посочува во Роковникот на институцијата.

Кампањата за претседателските избори завршува на полноќ на 22 април. Првиот круг за претседателските избори е на 24 април (среда).

Грмотевици и поплави во Пакистан - загинаа 39 лица

Млад жител носи работи од поплавен дом по силен дожд во Пешавар, Пакистан, 15 април 2024 година.
Млад жител носи работи од поплавен дом по силен дожд во Пешавар, Пакистан, 15 април 2024 година.

Во поројните дождови и грмотевици кои зафатија неколку делови на Пакистан загинаа 39 лица, а десетици беа повредени во изминатите неколку дена, соопштија локалните власти на 16 април.

Најпогодени се провинциите Хајбер Пахтунхва на северозапад, Пенџаб на исток и Балучистан на југозапад.

Главниот град на Белуџистан, Квета, прогласи „вонредна состојба од урбани поплави“, соопшти пакистанската агенција за управување со катастрофи.

Повеќето од жртвите се земјоделци кои биле погодени од гром додека вршеле теренска работа.

Поради обилните врнежи во 2022 година, во Пакистан се случија огромни поплави во кои загинаа 1.739 луѓе, а штетата беше проценета на 30 милијарди долари (28 милијарди евра).

Европската Комисија го одобри Планот за реформи и инвестиции во Украина

Логото на Европската Комисија
Логото на Европската Комисија

Европската Комисија донесе Одлука со која даде позитивна оценка за спроведување на Планот за Украина, кој претставува сеопфатната стратегија за реформи и инвестиции во земјата за следните четири години, изјави портпаролката на ЕК за соседска политика и проширување Ана Писонеро.

„Планот се базира на Украинскиот механизам и гарантира дека на Украина ќе и се овозможи финансирање за одржување на нејзината администрација во функција, за исплата на плати и пензии, за обезбедување на основни јавни услуги и за да ги поддржи обновата и реконструкцијата додека продолжува да се брани од руската агресија“, изјави Писонеро.

Таа потенцира дека исплатата на 50-те милијарди евра предвидени со Механизмот во следните четири години, ќе зависи од имплементацијата на договорените реформи и инвестиции наведени во Одлуката, како и под услов Украина да продолжи да ги поддржува и почитува демократските механизми.

„Планот, исто така, обезбедува рамка за управување со обновата, реконструкцијата и модернизацијата на Украина и содржи соодветни механизми и аранжмани за заштита на финансиските интереси на ЕУ, преку обезбедување на ефективна имплементација, следење и известување“, додаде Писонеро.

Комисијата проценува дека Планот за Украина е усогласен и избалансиран со целите на Украинскиот механизам за справување со предизвиците на Киев на патот кон членство во ЕУ и како одговор на потребите за обнова, реконструкција и модернизација на земјата, со што ќе се поттикне одржливи економски раст и ќе се привлекуваат инвестиции за засилување на потенцијалот за раст на државата на среден и подолг рок.

Планот идентификува 69 реформи и 10 инвестиции, поделени на 146 квалитативни и квантитативни показатели.

Реформите предложени во Планот за Украина опфаќаат 15 области, вклучувајќи ги енергијата, земјоделството, транспортот, зелената и дигиталната транзиција, човечкиот капитал, како и државните претпријатија, деловното опкружување, јавните финансии и децентрализацијата.

Целта на реформите е да ги подобрат макроекономската и финансиската отпорност и управувањето на Украина, да ги зголемат капацитетите и ефикасноста на администрацијата, одговорноста и интегритетот на судството, да го поддржат развојот на приватниот сектор и да создадат амбиент погоден за одржлив економски раст. Инвестициите, пак, се наменети за областите на човечкиот капитал, енергијата, транспортот, земјоделско-прехранбениот сектор, деловното опкружување и регионалните политики.

Земјите членки на ЕУ сега имаат рок од еден месец за усвојување на оваа Одлука на Европската Комисија. Усвојувањето на Одлука за спроведување на Планот ќе и овозможи на Комисијата да и исплати на Украина 1,89 милијарди евра во форма на предфинансирање, додека не започнат редовните исплати поврзани со спроведувањето на реформските и инвестициските индикатори утврдени со документот.

Сè помалку учениции и сè повеќе затворени училишта

илустрација
илустрација

Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на 2022/2023 година е намален за 1,4 проценти, а бројот на ученици во средните училишта за 3,9 проценти во однос на претходната учебна година, покажуваат податоците објавени од Државниот завод за статистика.

Според статистичките податоци, во учебната 2022/2023 година во основните училишта имало вкупно 182 245 ученици, а во средните училишта 66 678 ученици.

Податоците меѓудругото, покажуваат дека за една година се затворени 14 училишта.

Драстично намален број на ученици годинава има во поголемите општини како Битола, Охрид и Прилеп. Повеќе ученици се запишани само во Аеродром и Чаир. Секоја година сè повеќе деца на македонски државјани се раѓаат во странство, а Северна Македонија е меѓу 20-те земји со најголема стапка на иселување.

Податоците на Заводот за статистика покажуваат дека на крајот од секоја година на државно ниво за стотици ученици е помал бројот на ученици кои ја завршуваат годината, во однос на оние кои се запишале на почетокот од истата, токму како последица на заминувањето во други држави.

Српската опозиција предлага локалните и белградските избори да се одржат наесен

Илустрација од изборите во Србија, 17 декември 2023 гдина
Илустрација од изборите во Србија, 17 декември 2023 гдина

Пратениците од коалицијата „Србија против насилството“ на претседателката на српскиот парламент Ана Брнабиќ и доставија предлог за измени на Уставниот закон, со кои се предлага локалните и белградските избори да се одржат истовремено, на есен оваа година.

Во документот испратен до Брнабиќ, се наведува дека Србија се наоѓа во сложена уставна криза, која има своја меѓународна димензија и дека изборите во претходните години беа систематски поделени на термини во кои се избираат собранија на единиците на локалната самоуправа и затоа нивниот предлог е сите избори за единиците на локалната самоуправа да се одржат во ист ден, во 2024 година.

Во документот што го објави Нова с, пишува дека изборите за Собранието на Град Белград и собранијата на сите општини, градови и општини во Србија треба да се одржат истиот ден шест месеци од стапувањето во сила на последен пат донесен закон најрано, а најдоцна до крајот на 2024 година.

Во документот што го објави телевизијата Нова-С, пишува дека изборите за Собранието на Град Белград и собранијата на сите општини, градови и општини во Србија треба да се одржат во ист ден, најрано шест месеци по влегувањето во сила на последниот донесен закон, а најдоцна до крајот на 2024 година.

„Народното собрание ќе донесе закони за изменување и дополнување на Законот за локални избори, Законот за избор на народни пратеници, Законот за единствен избирачки список, Законот за живеалиште и престој на граѓаните, Законот за финансирање на политичките активности, Закон за спречување на корупцијата и Закон за Уставен суд“, се наведува во предлогот.

Предвидено е властите на градот Белград, општините, градовите и градските општини кои ги извршуваа своите функции во времето на влегувањето во сила на овој Уставен закон, да продолжат да работат до денот на конституирањето на новите собранија.

Синдикатот во Македонска пошта бара нова систематизација

Зградата на Македонска пошта (илустрација)
Зградата на Македонска пошта (илустрација)

Синдикатот во „Македонска пошта“ ќе изготви систематизација, ќе ја достави на идната влада и ќе инсистира на нејзина итна примена, како почетно решение за состојбата на Поштата, која, како што изјави денеска синдикалниот лидер Боро Велигденов, е на работ на егзистенција, а со која се доведени во прашање над 2000 работни места.

По изборите ќе се бара да се потпише и новиот колективен договор што го подготвиле, но за кој, работата на комисијата била прекината пред година и половина. Исто така се бара и итно подобрување на условите за работа и обезбедување средства бидејќи според Синдикатот во ваква состојба има огромни тешкотии во работењето.

Велигденов на прес-конференција пред Владата истакна дека веќе се консултираат со членството за организирање нов протест и почнување постапка за штрајк, откако по минатомесечниот протест не добиле одговор на барањата за состанок со Управниот одбор и со Владата.

„Како Синдикат почнуваме со подготвување на систематизација со вклучување на експерти. Целта е да се приложи на која и да биде идна Влада за да се почне веднаш со реформи, реорганизација и стабилизација на друштвото. Состојбите се крајно сериозни, финансиската состојба е алармантна, како вработени сме загрижени за редовната исплата на платата. Вчера земавме плата, но имаме неисплатена плата на над 200 договорни поштари, рече Велигденов.

Поштарот сѐ поретко ѕвони, ниските плати ги избркаа поштарите
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:14 0:00

Тој рече дека му е важно да не продолжи лошата кадровска политика и партизацијата и дека клучен проблем е токму систематизацијата.

„Со постоечката систематизација, а веруваме дека таква организација во работењето нема во ниту една институција, имаме 15 подружници, 15 директори, седум члена на Управен одбор, шефовски места, раководни позиции, советници, стручни соработници, а се помалку работници во технолошкиот процес“, укажа Велигденов.

Целта, посочи, е да се изготви нова систематизација согласно потребите на друштвото и на пазарот и да се стави огромен акцент на технолошкиот процес и на обработка на пратките.

Според него, по последниот протест на вработените минатиот месец, УО и Владата не одговориле на барањата за состанок и ги нарушиле начелата и принципите за социјален дијалог и ги оставиле вработените сами да се борат за спас на Македонска пошта и за зачувување на работните места.

Поради распишаните избори во тек се консултации со членството за да се одлучи какви ќе бидат плановите за организирање протест и штрајк.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG